Sprawozdanie z realizacji zadań
Bukowno, 15.06.2009 r.
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ W KONKURSIE ”PATRIOTYZM –
Z POKOLENIA NA POKOLENIE”Konkurs „Patriotyzm – z pokolenia na pokolenie” jest formą kontynuacji
i pogłębienia Programu “Moja Mała Ojczyzna”, skierowaną do wychowawców, nauczycieli
i duszpasterzy. Jego celem jest nieustanne wzbogacanie i pogłębianie idei wychowania patriotycznego i społecznego poprzez angażowanie w proces kultywowania i przekazywania historii młodym pokoleniom. Konkurs promuje przede wszystkim pracę nauczyciela i wychowawcy polegającą na inspirowaniu najbliższego otoczenia (społeczność szkolna, rodzice, gmina, parafia) do podjęcia wspólnych inicjatyw i praktyk edukacyjno-wychowawczych w tym zakresie.
Na podstawie Planu Pracy Szkoły na rok szkolny 2008/2009 napisałyśmy Program Edukacji Patriotycznej na którym oparłyśmy nasze działania konkursowe. Zgodnie z Regulaminem Programu podsumowaniem działań prowadzonych przez koordynatora Programu w placówce były:
a) trzy konspekty zajęć lekcyjnych z uczniami,
b) trzy scenariusze uroczystości zorganizowanych i przeprowadzonych przez koordynatora w roku szkolnym 2008/2009
c) raport wraz z dokumentacją z ich realizacji.
Komplet wymienionych dokumentów – w wersji papierowej oraz elektronicznej (nagrane na płytę w formacie MS Office Word) - przesłałyśmy w kwietniu 2009 r. do siedziby Stowarzyszenia Parafiada.Koordynatorami Programu w placówce zostały - mgr Marianna Kluza
i mgr Katarzyna Gajdziszewska.
Dodatkowe osoby zaangażowane w realizację Programu:za2.
1. mgr Mirosław Siudyka- przekazanie informacji i ulotek na temat akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Parafiada - „Katyń – ocalić od zapomnienia”
2. mgr Edyta Werner - etap szkolny ogólnopolskiego konkursu na plakat
z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, uroczystość posadzenia dębu ku czci majora Jana Buchowieckiego3. mgr Danuta Dębska - szkolny konkurs plastyczny „Katyń – ocalić od zapomnienia”
4. mgr Marcela Kowala – Grybska - kontakt z rodziną majora Buchowieckiego, uroczystość posadzenia dębu ku czci majora Jana Buchowieckiego
5. mgr Jolanta Homa - Akademia z okazji Święta Niepodległości
6. mgr Mirosława Nadymus - Akademia z okazji Święta Niepodległości, uroczystość posadzenia dębu ku czci majora Jana Buchowieckiego
7. mgr Justyna Zarębczan - Uroczysty Apel z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia
8. mgr Kamila Masłowska - Uroczysty Apel z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia
Instytucje zaangażowane w realizację Programudres, telefon Rola partnera
1.Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Ofiarom Komunizmu” w Olkuszu – spotkanie Przewodniczącego Adama Giery z młodzieżą i informacje na temat zbrodni komunistycznych
2. Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie – spotkanie
z młodzieżą, przedstawienie celów i działań Stowarzyszenia, udostępnienie materiałów ikonograficznych.3. Urząd Miasta Bukowno – współorganizowanie Uroczystości Posadzenia Dębu i Akademii z okazji Święta Niepodległości.
4. Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Bukownie - współorganizowanie Uroczystości Posadzenia Dębu i Akademii z okazji Święta Niepodległości.
5. Komisja Historii i Tradycji Zarządu Głównego PTTK w Olkuszu – udostępnienie materiałów źródłowych o ofiarach Katynia z Ziemi Olkuskiej.
6. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Olkuszu - udostępnienie materiałów źródłowych o Janie Buchowieckim.
7. Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Olkuszu - udostępnienie materiałów źródłowych
o ofiarach komunizmu pochodzących z Olkusza.19 kwietnia w czasie Finałów Wojewódzkich w Łapanowie odebraliśmy dyplom za zajęcie I miejsca w województwie małopolskim. Do dnia 20 czerwca na stronie WWW.parafiada.pl zostaną opublikowane ogólne wyniki programu.
Udało nam się zrealizować wszystkie zakładane cele. Udział w konkursie przyniósł nam wielką satysfakcję. Sukcesem było chętne angażowanie się młodzieży w proponowane przez nas formy zajęć – konkursy, uroczystości, wycieczki patriotyczne, praca metodą projektu, przygotowywanie prezentacji multimedialnych itp.