Infuś nowy numer...
DZIEŃ ZIEMI W KLASIE 3A
Jak co roku, w dniu 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W związku z tym w klasie 3 a odbyły się zajęcia przeprowadzone w formie projektu edukacyjnego poświęcone temu tematowi. W trakcie zajęć z uczniami omówiliśmy zagadnienia proekologiczne, podczas których ustaliliśmy w jaki sposób możemy nie szkodzić naszej planecie, co robić żeby oszczędzać wodę i energię elektryczną, utrwaliliśmy wiadomości dotyczące segregacji śmieci.
Pierwsza część projektu została przeprowadzona w grupach kilkuosobowych, których zadaniem było przypomnienie wiadomości dotyczących segregacji odpadów. Następny etap pracy polegał na wspólnym pokolorowaniu obrazków podzielonych na mniejsze części, z których po sklejeniu powstały duże plakaty.
Kolejny etap projektu polegał na współpracy uczniów w parach. Zadaniem dzieci było wybranie z udostępnionych przez bibliotekę szkolną licznych książek i atlasów ekologicznych najciekawszych informacji i przygotowanie krótkiej notatki oraz ilustracji, a następnie zaprezentowanie ich przed całą klasą. Uczniowie prezentowali m.in.: jakie gatunki roślin i zwierząt są zagrożone wyginięciem, które są pod ochroną, jak samochody wpływają na zanieczyszczenia przyrody, a także co to są kwaśne deszcze, co to jest recykling.
W następnym etapie zajęć uczniowie odczytali z podziałem na role inscenizację, której konkluzją było dbanie o przyrodę tak, aby nie sprawiać cierpienia zwierzętom żyjącym w środowisku naturalnym. Później dzieci obejrzały krótki film ilustrujący jakie skutki daje zanieczyszczenie mórz i oceanów.
Powstałe w trakcie projektu edukacyjnego prace plastyczne wraz z informacjami przypominającymi zasady ekologicznego życia oraz notatki i rysunki stworzone podczas lekcji posłużyły do ozdobienia gazetek klasowych.
Jesteśmy pewne , że wiedza zdobyta podczas zajęć prowadzonych metodą projektu była dla uczniów ciekawym i przyjemnym doświadczeniem, a ten dzień dał dzieciom dużo radości. Uczniowie zadeklarowali, że zawsze będą się starali postępować tak, aby nie szkodzić Ziemi i przestrzegać poznanych zasad ekologii, nie tylko w Dniu Ziemi, ale na co dzień.
Elżbieta Jedynak
Anna Pęgiel
6
Słodka paczka...
W dniach od 4.04. do 12.04. Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował zbiórkę pod hasłem „Słodka paczka”.
Celem było zebranie słodyczy dla dzieci z Ukrainy.
Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję.
List Rzecznika Praw Dziecka w sprawie Dziecięcego Telefonu Zaufania....
Dzień bez plecaka...
Z inicjatywy członków Samorządu Szkolnego i akceptacji Pana dyrektora, 1 kwietnia 2022 r. zagościł w naszej szkole Dzień bez plecaka. To zabawa, w której uczniowie, również nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą wszystko to, co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka czy torby.
Kreatywność uczniów nie miała żadnych granic. Było wesoło, kolorowo, pomysłowo. Mamy nadzieję, że dzień 1 kwietnia wpisze się w tradycję naszej szkoły jako DZIEŃ BEZ PLECAKA.
Samorząd Uczniów
22
Kryta pływalnia...
HARMONOGRAM PRACY PŁYWALNI W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM
- W dniach 15.03. – 18.03.2022 r. – basen nieczynny
- W dniu 19.04.2022 r. basen czynny 1500 – 1730 1830 - 2130
Szkolny Dzień Teatru...
Magiczna aura towarzyszyła naszym dzieciom podczas prób i występu przygotowanego z okazji obchodów Szkolnego Dnia Teatru, który przypada na 27 marca.
Uczniowie pod opieką swych wychowawców oraz p. Eli Jedynak przygotowali spektakl pt. „Rzepka” Juliana Tuwima. Starsi koledzy z klasy 4a pod opieką p. Katarzyny Gajdziszewskiej wprowadzili młodszych kolegów i koleżanki z edukacji wczesnoszkolnej w alkowy teatralne, przybliżając nowe pojęcia związane z pracą aktorów –lalkarzy. Aktorzy z dużym zaangażowaniem i przejęciem wystąpili przed publicznością. Zabawa w teatr była dla dzieci wielkim wydarzeniem, które na pewno na długo zostanie w ich pamięci.
Dzieciom gratulujemy wspaniałego występu!
A.Pęgiel, E.Jedynak, E.Werner
19
Konkurs plastyczny...
7.04.2022
Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,, Jesień w lesie grzyby niesie" w ramach realizacji programu ,,Profilaktyka zatruć grzybami". Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy na temat najbardziej popularnych gatunków grzybów występujących w lasach powiatu olkuskiego, wzrost poziomu wiedzy na temat zagrożeń zdrowia i życia po spożyciu gatunków niejadalnych oraz uświadomienie znaczenia posiadania umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów jadalnych od niejadalnych.
Uczniowie spisali się na medal, ponieważ wykonali bardzo dużo pięknych prac.
Jedna z nich została wyłoniona i zajęła 1 miejsce.
Autorem pracy jest Olaf Podgruszecki z klasy II c.
Karolina Witmajer
Impreza sportowa dla klas 1-3
W dniu 31 marca w ramach Projektu „Ruch rzeźbi serce umysł i ciało” odbyły się zwody pływackie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Każda klasa wzięła udział w sztafecie pływackiej. Odbyła się również konkurencja w wyławianiu krążków z dna basenu na czas, a także „meduza” czyli leżenie na plecach na wodzie.
Rywalizacja przebiegała w duchu fair play. Wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane i dały z siebie wszystko. Emocji nie brakowało. W nagrodę za włożony wysiłek każdy z uczestników dostał słodki poczęstunek.
Organizatorki: A.Karcz, J.Oleś, B.Wójcik
3
I miejsce...
Maraton pisania wniosków...
Wycieczka I A i III C do Krakowa...
WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM
I NA STADIONIE WISŁY KRAKÓW
24 marca klasy I a i III c były w Krakowie.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Narodowym. Tam uczniowie brali udział
w niecodziennej lekcji „ Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie i mity
w obrazach”. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać i obejrzeć kilka obrazów przedstawiających sceny z mniej lub bardziej znanych legend związanych
z Krakowem, baśni z okolic Zakopanego oraz mitu o Psyche i Erosie. Na koniec dzieci samodzielnie wykonały ilustracje do wybranej baśni.
Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana - miejsca oddychającego historią wspaniałych sukcesów i niezapomnianych spotkań Wisły Kraków. Trasa zwiedzania obejmowała większość miejsc niedostępnych na co dzień dla kibiców. Między innymi zwiedziliśmy: sektor rodzinny, pawilon medialny z salą konferencyjną, trybunę prasową, strefę VIP oraz szatnie piłkarzy.Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
Maria Wojdyło, Beata Wójcik
13
Marzanna...
28 marca klasy II przygotowały radosne wiosenne przedstawienie dla uczniów klas młodszych. Opowiadało ono o Marzannie i zwyczajach z nią związanych. Występ był przeplatany wesołym repertuarem muzycznym. Duże wrażenie zrobiły kolorowe stroje uczniów oraz piękne, długie kwiaty z bibuły. Wszystko to sprawiło, że występ oglądało się z ogromną przyjemnością i na widowni szybko zawitał wiosenny nastrój.
Karolina Witmajer, Aleksandra Żuchowska, Anna Szlęzak
2
Pierwszoklasiści w teatrze
Dnia 9 marca 2022r. uczniowie kl. I b oraz I c wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Złota”, który został zrealizowany na podstawie baśni Braci Grimm „O rybaku i złotej rybce”. Celem wyjazdu było między innymi:
- rozbudzanie zainteresowań kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Spektakl opowiadał historię młodego rybaka, który dzięki spotkaniu ze złotą rybką uświadomił sobie, na czym polega i czym jest szczęście.
Pierwszoklasiści obejrzeli piękne przedstawienie, w którym urzekały kostiumy, scenografia, muzyka, światło oraz oprawa dźwiękowa i wizualna. Była to wspaniała lekcja o tym, że w życiu nie są najważniejsze rzeczy materialne, i że przedmioty choćby najpiękniejsze, szczęścia nie dają. Największym jego źródłem są przyjaźń i miłość. Sztuka teatralna zaciekawiła, wzruszyła, rozśmieszyła i zachwyciła uczniów. Najmłodsi widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem dla pierwszaków i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
Renata Szlęk, Bogusława Adamowicz
Teatrzyk Kamishibai ...
18.03.2022
Dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Olkuszu uczniowie klas I-III mieli możliwość uczestniczyć w teatrzyku Kamishibai oraz w zajęciach z wykorzystaniem Systemu Edukacji PUS. Kamishibai to forma małego spektaklu teatralnego rozwijająca wyczucie języka, poszerza słownictwo a jednocześnie bawi i uczy, zabierając dzieci w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie. Natomiast PUS to system, który łączy naukę oraz zabawę. Poszerza i utrwala wiedzę rozwijając aktywność poznawczą dziecka w procesie samokształcenia. Nasi uczniowie byli zachwyceni taką formą nauki.
Karolina Witmajer
2
Wyjazd na lodowisko oraz zwiedzanie muzeum podziemnego Olkusza
- 11
Wyjazd na lodowisko oraz zwiedzanie muzeum podziemnego Olkusza
4 marca 2022r korzystając z zimowej aury uczniowie klasy 4a oraz klasy 5c wybrali się na lodowisko w Chrzanowie. Przez 2 godziny całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło trochę czasu, ale później była tylko dobra zabawa. Każdy jeździł jak umiał. Przekrój umiejętności był duży – od chodzenia na łyżwach po finezyjne piruety. Wszystkim towarzyszył uśmiech i dobry humor. Po wyczerpującym pobycie na lodowisku wszyscy udaliśmy się do Olkusza, gdzie zwiedzaliśmy muzeum podziemne miasta. Podziemny Olkusz to trasa turystyczna po piwnicach dawnego ratusza i budynku Starostwa. Pierwsza poświęcona historii Srebrnego Miasta, a druga górnictwu kruszcowemu i mennicy królewskiej. Wycieczka była bardzo udana. Zabawa na lodowisku zachęciła do aktywnego spędzania czasu wolnego, a zwiedzanie muzeum podziemnego Olkusza przyczyniło się do poznania historii naszej okolicy.
Marcela Kowala-Grybska
Sylwia Kluczewska
інформації
Informacja...
інформації
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Archiwum Aktualności