Podziękowanie...
Wyróżnienie...
Finaliści konkursów przedmiotowych...
Informacja dla uczniów klas IV-VIII...
Akcja - Relacja...
MISTRZ KALIGRAFII MIASTA BUKOWNO
- 5
11.05.2021
Finał VI edycji Konkursu Kaligraficznego
„MISTRZ KALIGRAFII MIASTA BUKOWNO"
w roku szkolnym 2020/2021.
7 maja 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Bukownie odbył się II etap VI edycji konkursu kaligraficznego dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej „MISTRZ KALIGRAFII MIASTA BUKOWNO”. Patronat nad konkursem sprawowała Sekretarz Miasta Bukowno pani Halina Lekston.
Celem konkursu było propagowanie idei pięknego pisania, rozpowszechnianie umiejętności kaligraficznych, przekazywanie wiedzy dotyczącej piśmiennictwa i uwrażliwianie na walory estetyczne odręcznej pisowni.
Dokonując oceny prac uczniów komisja kierowała się następującymi kryteriami:
czytelność zapisu, estetyka, kształt i proporcjonalność liter, konsekwencja zapisu wyznaczonego do przepisania tekstu konkursowego, dbałość o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.
W finale konkursu wzięło udział 6 uczniów z klas drugich i trzecich.
Zadanie konkursowe polegało na przepisaniu w ciągu 45 minut tekstu wiersza Zdzisława Jeglińskiego pt. „W dzień Trzeciego Maja”.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce i tytuł MISTRZA KALIGRAFII MIASTA BUKOWNO W ROKU 2021 otrzymała uczennica Hanna Stawarz z klasy III b,
II miejsce i tytuł WICEMISTRZA otrzymała uczennica Maja Lesikowska
z klasy III a.
III miejsce zdobyła Paulina Pluta z klasy II b.
Wyróżnienia otrzymali:
Adam Kruszak z klasy II b,
Natalia Mistela z klasy III c
Joanna Patrzałek z klasy II c.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Serdeczne podziękowania składamy pani Halinie Lekston za ufundowanie nagrody głównej - pióra oraz innych podarunków dla dzieci oraz Dyrektorowi szkoły panu Mirosławowi Siudyce za przekazanie nagród książkowych dla wszystkich uczestników konkursu.
Organizatorki konkursu:
Bogusława Adamowicz, Beata Wójcik
Działaj z impetem...
- 12
6.05.2021
29 marca 2021 roku uczniowie klasy 2 c oraz 3 b przystąpili do kolejnego zadania
w ramach realizowanego projektu „Działaj z impetem”. Tym razem ich zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej „Przygody Mieci i imPETa!”. Najpierw dzieci przypomniały
co to recykling oraz dlaczego należy segregować śmieci. Następnie obejrzały film „ Śmieciarka Miecia”, na podstawie którego dowiedziały się, że Miecia nie jest zwykłą śmieciarką – w jej wnętrzu zamiast odpadów znajduje się interaktywna wystawa, pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania nowych produktów.Powstałe prace uczniów, wykonane różnymi technikami, również były niezwykłe. Każda grupa wykonała śmieciarkę, która zachęca do segregowania odpadów, a tym samym dbania o naszą planetę.
I tak poprzez comiesięczny udział w projekcie, zabawę oraz artystyczne doznania uczniowie staję się prawdziwymi ekologami.Beata Wójcik
Maria Wojdyło
Domek dla owadów...
Konkurs pt. „Rodzina dla środowiska - domek dla owadów”
Podczas kształcenia na odległość uczniowie klasy 6c:
- Grzegorz Dąbek
- Piotr Gut
- Mateusz Domagała
- Tomasz Olszówka
wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu. Uczniowie zbudowali domki dla owadów, czyli schronienia dla pożytecznych braci mniejszych, które posłużą jako miejsce zamieszkania podczas trudnych jesienno-zimowych warunków.
Gratulujemy zaangażowania i kreatywności podczas tworzenia domków z różnorodnych elementów przyrodniczych (patyki, szyszki, trzcina).
Pamiętajmy wszyscy o ochronie środowiska!
R. Swoboda, J. Oleś
Harmonogram powrotu do szkół...
Od 4 maja br. uczniowie będą wracać stopniowo do szkół. Nauka w trybie stacjonarnym zostanie przywrócona najpierw dla najmłodszych uczniów, potem obejmie również kolejne etapy edukacyjne.
- Od 4 maja br. wszyscy uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wrócą do nauki w trybie stacjonarnym.
- Od 15 maja br. uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych zaczną naukę w trybie hybrydowym.
- Od 29 maja br. wszyscy uczniowie będą się uczyć w trybie stacjonarnym.
Źródło:
- Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia z dn. 28.04.2021 r.
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski...
XX edycja ogólnopolskiego konkursu
„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”
Temat tegorocznej edycji „Zbiorowiska leśne w parkach krajobrazowych”.
Konkurs ma na celu:
- zdobywanie i pogłębianie wiedzy przyrodniczej,
- rozbudzenie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody,
- pielęgnowanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów,
- wyłanianie talentów.
W tym nietypowym roku zmagania z testem wiedzy w etapie parkowym zostały przeprowadzone w formie zdalnej na specjalnie przygotowanej platformie konkursowej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7a: Roksana Kurek, Oliwia Nawara, Kornelia Sawicka.
Za dotarcie do tego etapu konkursu należą się im gratulacje, a w szkole czekają na nie nagrody – kule do gry Bule J
Już dzisiaj zachęcamy do aktywności fizycznej.
J. Oleś, R. Swoboda
A jednak!… „szkoła naszym życiem jest…”
Miło nam poinformować, że dwie nasze uczennice otrzymały wyróżnienia w konkursie recytatorskim organizowanym przez I LO w Olkuszu.
Wyróżnienia otrzymały:
– Inka Staszewska oraz Natalia Kurek.
/red./
Informacja o konkursie na stronie I LO w Olkuszu - link do artykułu
Diecezjalny Konkurs Plastyczny...
8 grudnia 2020 r. w uroczystość Niepokalanego Serca Maryi papież Franciszek ogłosił, iż najbliższy rok będzie obchodzony jako „Rok św. Józefa”.
W naszej diecezji jest organizowanych szereg wydarzeń związanych z postacią tego niezwykłego Świętego. Nasza szkoła miała zaszczyt przeprowadzić wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu Diecezjalny Konkurs Plastyczny „Święty Józef – bohater bez peleryny”.
Konkurs skierowany był do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zadaniem uczestników było wykonanie kolażu przedstawiającego tytułowego bohatera. Kolaż miał zawierać element drewniany, nawiązujący do zawodu św. Józefa.
Powołana przez organizatorów komisja konkursowa stwierdziła, że wszystkie nadesłane prace spełniają wymogi regulaminowe. Przesłane przez uczestników dzieła są bardzo pomysłowe, starannie wykonane, a każde z nich niesie niezwykły przekaz duchowy.
Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Aleksandra Kafka, opiekun – P. Joanna Gruszkowska - GeislerII miejsce – Natalia Smieszkoł, opiekun – P. Agata Lenarczyk
II miejsce – Kacper Czekaj, opiekun – P. Agata Lenarczyk
III miejsce – Natalia Siemieniec, opiekun – P. Agata Lenarczyk
III miejsce – Paulina Pawełek, opiekun – P. Elżbieta Zagórska
Wyróżnienia:
Zenon Kucharczyk, opiekun – P. Elżbieta ZagórskaMichał Poręba, opiekun – P. Elżbieta Zagórska
Krzysztof Kulawik, opiekun – P. Małgorzata Butryn
Szymon Fras, opiekun – P. Elżbieta Zagórska
Blanka Bednarz, opiekun – P. Elżbieta Zagórska
Daniel Vendrame, opiekun – P. Agata Lenarczyk
Nikodem Zieliński, opiekun – P. Elżbieta Zagórska
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszych kolejnych inicjatywach.
Katarzyna Gajdziszewska i ks. Adam Rogal
Link do prezentacji zdjęć prac laureatów konkursu
Nauka od 26 kwietnia...
„Od 26 kwietnia br. uczniowie klas I-III rozpoczną naukę w systemie hybrydowym.
Dyrektorzy szkół są zobowiązani do ustalenia harmonogramu zajęć tak, aby na lekcjach w szkole przebywało maksymalnie 50% uczniów klas I-III, a co najmniej 50% uczyło się zdalnie. W miarę możliwości powinni rozkładać plan równomiernie i naprzemiennie dla każdego ucznia” – informacje z projektu rozporządzenia.
Ponieważ ukazał się już projekt rozporządzenia, uczniowie zostali podzieleni odpowiednio na poszczególne grupy i będą uczęszczać do szkoły naprzemiennie.
Wychowawcy klas przekażą wszystkie informacje bezpośrednio do rodziców.
Świetlica czynna dla uczniów, którzy uczą się w danym dniu stacjonarnie.
Stołówka szkolna również będzie wydawała obiady dla uczniów przebywających w szkole.
Dowóz uczniów do szkoły zapewniony.
Tryb hybrydowy...
W 11 województwach, w tym w województwie małopolskiem, uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej będą uczyć się w trybie hybrydowym od 26 kwietnia br.
Źródło:
- Konferencja prasowa Ministra Zdrowia z dn. 21.04.2021 r.
Dzieci uczą rodziców...
- 3
14. 04. 21 r. uczniowie klasy II c uczestniczyli w kolejnej lekcji z cyklu „Dzieci uczą Rodziców”. Tym razem wyruszyli do świata finansów i ekonomii, aby dowiedzieć się czym jest „pieniądz”, jaka jest jego historia oraz jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka.
W trakcie zajęć dzieci odkryły również czym jest oszczędzanie i dlaczego warto oszczędzać oraz dowiedziały się czym jest podatek i na co przeznaczane są pieniądze pochodzące
z podatków. Podczas „burzy mózgów” udowodniły, że doskonale wiedzą co to jest potrzeba, a co zachcianka i rozumieją jaka jest między nimi różnica.
Natomiast po zajęciach, razem z Rodzicami, uczniowie wykonali wspaniałe skarbonki, które pomogą im zaoszczędzić pieniążki na wymarzony cel. Niektórzy udokumentowali swoją pracę na zdjęciach lub filmiku.Maria Wojdyło
Dzień Nowoczesnych Technologii ...
- 1
Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji
W poniedziałek, 22 marca 2021 roku już raz trzeci odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.
Uczniowie szkoły podstawowej od dłuższego już czasu biorą udział w nauce zdalnej. Lekcje prowadzone są online z wykorzystaniem różnych aplikacji, głównie Microsoft Teams i ZOOM. Bardzo szybko zarówno nauczyciele, jak i uczniowie musieli nauczyć się korzystać z nowych technologii. Aby nowy sposób komunikacji nie okazał się zwykłą wideokonferencją, nauczyciele wykorzystują różne, nowoczesne narzędzia technologiczne.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie również wzięła udział w tej inicjatywie.
W związku z obchodami Dnia Nowych Technologii w Edukacji na stronie internetowej szkoły pojawiła się prezentacja z zaproszeniem do uczestnictwa oraz wprowadzeniem do tematu. 22 marca lekcje były szczególnie atrakcyjne.
Nauczyciele podczas swoich lekcji wykorzystywali wiele różnych narzędzi TIK, aby uatrakcyjnić zajęcia i wdrożyć uczniów do obchodów Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Najpopularniejsze okazały się: LearningApps, Wordwall, Genial.ly, Sway, YouTube, Eduelo, Szalone liczby.
LearningApps.org jest platformą wspierającą proces uczenia się i nauczania za pomocą małych interaktywnych modułów takich jak: pasujące pary, grupowanie, oś liczbowa, kolejność, dowolny tekst odpowiedzi, pasujące pary na obrazie, zadanie z lukami, Audio/Video z adnotacjami, Milioner, krzyżówka i wiele innych.
Wordwall w prosty sposób pozwala utworzyć własne interaktywne materiały dydaktyczne. Jest wiele szablonów: teleturniej, ruletka, labirynt, samolot, testy, łączenie w pary, gry słowne i wiele więcej.
Genial.ly to narzędzie pozwala na projektowanie grafik nowej generacji: interesujących wizualnie, interaktywnych treści. Umożliwia tworzenie m.in.: prezentacji, interaktywnych obrazków, quizów, przewodników, infografik, oraz prezentacji wideo.
Microsoft Sway to internetowa aplikacja, w której użytkownicy mogą tworzyć ciekawe materiały dydaktyczne poprzez dodawanie multimediów z urządzenia lub z takich źródeł internetowych, jak Twitter, OneDrive, YouTube czy Facebook. Tworzone prezentacje lub witryny internetowe mogą być wyświetlane za pomocą przeglądarki internetowej.
Eduelo to nowoczesne narzędzie edukacyjne dzięki któremu nauka staje się atrakcyjna. Angażuje dzieci do aktywnego rozwijania swoich umiejętności.
Szalone liczby to strona, dzięki której matematyka staje się łatwiejsza. Oprócz wyjaśnień znajduje się tam wiele zagadek, łamigłówek, ciekawostek itp.
YouTube można wykorzystać np. do wirtualnego zwiedzania ciekawych obiektów, ale jest przede wszystkim ogromną bazą różnych filmów instruktażowych.
Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii na lekcjach nauka jest atrakcyjniejsza, a uczniowie bardziej zaangażowani, dlatego nadal będziemy korzystać ze zdobyczy techniki.
Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji jest bardzo ciekawą inicjatywą Ministerstwa Edukacji Narodowej, która daje możliwość zapoznania się z narzędziami TIK. Zachęca ona do korzystania z nowoczesnych technologii na co dzień.
Dziękujemy serdecznie Wszystkim uczestnikom, za udział w całym przedsięwzięciu i życzymy sukcesów w dalszej pracy.
Wioletta Furgalińska, Danuta Pacia
Prezentacja przesłana dla potrzeb konkursowych. Zawiera m.in. zdjęcia z zajęć prowadzonych przez nauczycieli.
dzien_technologii.pdf
Prezentacje uczniów:
Dzien_Nowych_Technologii_Artur.pdf
Edukacja_XXI_wieku_Karolina.pdf
nowe_technologie_edukacyjne_Dawid.pdf
Nowe_technologie_w_edukacji_Bartek.pdf
Nowe_Technologie_w_Edukacji_Julia.pdf
Prezentacja_na_Konkurs_z_Informatyki_Franek_.pdf
Materiały zostały pozyskane ze stron www.
Ogólnopolski konkurs...
- 13
Szkolne Dni Profilaktyki Uzależnień
Szkolne Dni Profilaktyki Uzależnień
pod hasłem:
Używkom, agresji, złym nawykom mówimy NIE!
Jak co roku, w grudniu odbyły się Szkolne Dni Profilaktyki Uzależnień. Ze względu na pandemię odbywały się one zdalnie. Wychowawcy i pedagog szkolny przeprowadzili w klasach IV-VIII zajęcia poruszające tematykę profilaktyczną. Podczas pogadanek i dyskusji zwrócono szczególną uwagę na problem skutków nałogów i złych nawyków. Dodatkowo dla uczniów został ogłoszony konkurs plastyczny na ulotkę lub plakat pod hasłem: Używkom, agresji, złym nawykom mówimy NIE! Pomimo pandemii wpłynęło kilkadziesiąt prac, najpierw były przysyłane mailowo, a następnie przyniesiono je do szkoły.
15 lutego 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu, oto one:
Nagrody główne:
I miejsce – Zuzanna Stasiowska kl. IV c
II miejsce – Maja Lipka, Zuzanna Sroka - kl. IV c
III miejsce – Oliwer Druszcz – kl. VI c
III miejsce – Piotr Wąs – kl. VI a
Nagroda za prezentację:
Klaudia Drózd – kl. VII d
Wyróżnienia:
Julia Cofalik – VIII a
Roksana Kurek - VII a
Natasza Kuśnierczyk – VII a
Wyróżnienie za krzyżówkę profilaktyczną:
Maja Lipka, Zuzanna Sroka, Zuzanna Stasiowska - kl. IV c
Wyróżnienie za wykonanie kolażu:
Klasa VIII a
Nagroda „dzień bez pytania” (z tych klas wpłynęło najwięcej prac):
Klasa IV b i klasa VIII a
Wyróżnienie za pracę, która została przysłana jako pierwsza: Dominik Mólka – kl. VII a
Podziękowania dla następujących uczniów:
Natalia Chruściel, Oliwia Nawara,– kl. VII a
Jakub Baćmaga, Dominika Dąbek, Wiktoria Lubaszka – kl. VII b
Grupa chłopców z klasy VIII b
Kinga Jama, Julia Litwińczuk, Julia Łaskawiec - kl. V a
Krzysztof Szlęzak – kl. VI b
Piotr Gut – kl. VI c
Julia Chabrzyk, Nikola Kozioł – kl. VI d
Tomasz Rojczyk, Ania Micuła, Arek Niedziela, Dawid Jedynak, Hanna Ślęzak, Julia Zaremba, Maria Kapuścińska, Milena Kujawska, Ola Barczyk, Nikola Hazy, Karolina Jurga, Piotr Syguła, Norbert Nowakowski – IV b
Wszystkim uczniom należą się wielkie gratulacje, bo każda praca była wyjątkowa, stąd wszyscy otrzymają nagrody rzeczowe.
Nagrody, a są nimi gry planszowe, zostały sfinansowane z Gminnego Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Bukownie – bardzo dziękujemy!
Barbara Kowalska – pedagog szkolny
Nowy numer gazetki...
Kolejny numer gazetki szkolnej, przygotowanej przez uczniów klas ósmych. Zapraszamy do czytania.
Redakcja
Gazetka_2.pdf
Świąteczne życzenia...
Archiwum Aktualności