Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Noc w szkole.
Noc w szkole
Noc w szkole
NOC W SZKOLE
Za zgodą Dyrektora szkoły wychowawczynie klasy III a i III b zorganizowały z piątku na sobotę (11/12 grudnia) dla swoich uczniów „Noc w szkole”. Impreza nie odbyła by się, gdyby nie wsparcie pani Agnieszki Karcz i księdza Karola. Do pomocy zgłosili się również gimnazjaliści: Ania, Asia i Julia z kl. II c oraz Maciek, Michał i Ruben z kl. III a
Celem imprezy była integracja klas, przełamywanie różnorodnych indywidualnych barier, podniesienie poczucia własnej wartości, umacnianie koleżeńskich więzi oraz przygotowanie do wyjazdu na "zieloną szkołę" czyli noclegu bez rodziców.
Nocne spotkanie rozpoczęło się od zbiórki, na której przedstawiono regulamin i plan imprezy oraz przypomniano zasady bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw i gier zespołowych.
Nocne zabawy zaczęły się od „froterowanie podłogi”. Uczniowie wzajemnie wozili się na kocykach po szkolnym korytarzu. Było dużo radości, wyrażonej licznymi piskami i okrzykami zachwytu. Następnie przyszedł czas na przygotowanie miejsc do spania. "Sypialnią" była sala gimnastyczna, na której również ustawiono sprzęt do nocnego „maratonu filmowego”. Każdy samodzielnie i bardzo sprawnie, przygotował sobie miejsce do spania, chociaż tak naprawdę, nikt na sen nie miał ochoty. Była więc gra w „dwa ognie”, „bitwa” na poduszki, wspólny śpiew i taniec oraz różne zabawy i sekretne rozmowy
w grupach. Najbardziej oczekiwanym punktem był około północy spacer po ciemnym korytarzu. Gimnazjaliści przygotowali moc strasznych niespodzianek, aby uatrakcyjnić przejście – niestety nikt z trzecioklasistów się nie przestraszył i każdy z radością i śmiechem wykonał to zadanie. Gdy pomału brakowało już sił wszyscy wskoczyli do śpiworów
i rozpoczęło się wspólne oglądania filmów, które dla najwytrwalszych zakończyło się około 2.30.
Podczas nocy nie zabrakło też atrakcji kulinarnych. O 22.00 „przyjechała” pizza i zapiekanki, a podczas seansów filmowych był popcorn, na bieżąco przygotowywany przez księdza Karola.
„Noc w szkole” okazała się bardzo krótka. Rano o 6.45 nastąpiła pobudka, sprzątanie i w dobrych nastrojach powrót do domów.Zadowolenie i radość dzieci dowiodło, że niewielkim nakładem środków można sprawić im przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie zabawny, spędzić wspólnie czas – nawet nocą…
Noc w szkole uważamy za udaną!
Beata Wójcik
Maria Wojdyło
Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem
W dniu 11.12.2015 roku odbyła się konferencja podsumowująca realizację wojewódzkiego projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Miło nam poinformować, że Zespół Szkół nr 1 w Bukownie został wyróżniony w konkursie „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”.
Podczas konferencji odbył się wykład prof. zw. dr hab. n. med. Leszka Kołodziejskiego „Edukacja onkologiczna”. Profesor podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na konieczność edukacji onkologicznej, gdyż myślenie społeczeństwa w sprawie chorób nowotworowych zostało w epoce średniowiecza, tymczasem leczenie jest na poziomie XXI wieku. Niestety najbardziej popularnym lekarzem jest dr Google, a nie wiarygodne źródła edukacji: wykładowcy uniwersyteccy czy lekarze specjaliści. Największe znaczenie w walce z rakiem ma profilaktyka pierwotna (w tym znajomość objawów chorób nowotworowych), która jest powszechna i tania.
Pamiętajmy! Nikt nie będzie dbał o nasze zdrowie lepiej, niż my sami.
Prof. dr hab. inż. Teresa Leszczyńska z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wygłosiła wykład „Wpływ wybranych składników żywności na kształtowanie funkcji psychofizycznych człowieka”. Warto pamiętać, iż posiłki wysokowęglanowe wpływają na nasz nastrój, działają przeciwdepresyjnie i uspakajająco. Posiłki wysokobiałkowe powodują wzrost aktywności i wydolności psychofizycznej. Produkty wysokotłuszczowe mogą wywoływać natomiast uczucie zmęczenia. Warto podarować sobie odrobinę luksusu, bowiem czekolada poprawia sprawność umysłową.
Czynniki zmniejszające ryzyko nowotworów:
- Zachowanie odpowiedniej masy ciała.
- Niskie spożycie mięsa czerwonego i wędlin.
- Dieta bogata w produkty zbożowe pełnoziarniste i nasiona roślin strączkowych.
- Częste spożywanie warzyw i owoców.
- Unikanie spożywanie alkoholu.
- Dieta uboga w sól kuchenną.
Uczestniczki konferencji Jolanta Oleś i Agnieszka Karcz.
Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem.
Wycieczka 1 c do Bębła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka 1 c do Bębła.
Wieliczka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wieliczka.
Wieliczka
Wieliczka
W dniu 26.11.2015 r. klasy I „A” i II „B” Gimnazjum, wraz z wychowawcami p. Renatą Swobodą, p. Danutą Pacią i p. Jolantą Oleś uczestniczyły w wycieczce do kopalni soli w Wieliczce. Wycieczka miała charakter „lekcji inaczej”. Każdy z uczestników wyruszający pod ziemię otrzymał ekwipunek godny górników (roboczy strój, kask, lampa).Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym szybem istniejącym w Wieliczce Szybem REGIS. Uczniowie poznali w praktyce podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Na koniec wyprawy wszyscy otrzymali dyplom nadający im tytuł „Początkującego w zawodzie górnika”.
Wycieczka była bardzo ciekawa i dostarczyła wiele niezapomnianych wrażeń.
Fabryka bomek
Wycieczka kl. 1c SP do Fabryki Bombek w Bęble – 20.XI.2015
W dniu 20.XI.2015r. uczniowie klasy Ic z opiekunami: wychowawcą Małgorzatą
Szkop, psychologiem szkolnym Magdaleną Łaskawiec oraz mamą Asi odbyli wycieczkę do Firmy ,,ARMAR” S. C. - Fabryki Bombek w Bęble w Gminie Wielka Wieś.W Niebieskiej sali - Pracowni Dekoratorskiej dzieci uczestniczyły w ciekawych, aktywizujących zajęciach warsztatowych, gdyż otrzymały szklaną jednokolorową bombkę o średnicy 10 cm
i trzymając za jej długą rurkę mogły swobodnie malować wymyślone przez siebie wzory lub obrazki,
a następnie posypać je dowolnym brokatem. Uczniowie przekonali się, że praca przy końcowym powstawaniu bombek wymaga nie tylko pomysłowości, precyzji, ale też ogromnej cierpliwości.Po artystycznych działaniach przekazaliśmy pracownikowi fabryki na Konkurs Plastyczny nasze prace - projekty bombek, wykonane przed wycieczką na lekcji.
Potem obejrzeliśmy film przedstawiający technologię tworzenia ozdób choinkowych,
a przede wszystkim powstawania szklanych bombek. Dzieci dowiedziały się, że jest to praca od początku do końca wykonywana ręcznie. Śledząc cały proces zaczynając od huty szkła i dmuchania szkła, poprzez powstawanie form gipsowych i z aluminium, do srebrzenia, lakierowania, wreszcie aż do zdobienia: malowania i dekorowania. Z podziwem ogladaliśmy, jak ręcznie formuje się szklane rurki, podgrzewając nad palnikiem, aby z przygotowanych porcji wydmuchać kule czy fantazyjne kształty z użyciem szerokiej gamy metalowych form - matryc.Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie głównych działów produkcji. W „Srebrzalnii” obserwowaliśmy, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej z użyciem azotanu srebra nasza pani przewodnik sprawiła, że bombka nabrała lustrzanego blasku. Dowiedzieliśmy się, że szklane kule srebrzy się od środka, gdzie bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji. Następnym etapem było zwiedzanie lakierni, gdzie bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. Podpatrzyliśmy, jak nanosi się na bombki farby, które nadają im unikalnego wyglądu oraz poznaliśmy urządzenie do błyskawicznego suszenia bombek. Potem byliśmy w pakowalni, gdzie pracownicy pakują świąteczne ozdoby w pudełka, zabezpieczając je przed zniszczeniem
w transporcie.Na samym końcu mieliśmy możliwość obejrzenia aktualnych trendów, które będą dominować w okresie świątecznym, ponieważ odwiedziliśmy firmowy sklepik z fantastycznymi, niepowtarzalnymi ozdobami. Oczywiście była możliwość zakupu firmowych produktów w cenie producenta. Mieliśmy także okazję obejrzenia różnorodnych ozdób choinkowych wyprodukowanych przez Zakład na kilku ściennych korytarzowych wystawach. Po krótkiej przerwie na II śniadanie i toaletę dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć z Mikołajem i jego saniami.
Na pamiątkę pobytu w niezwykłym, magicznym, baśniowym świecie bombek każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobioną bombkę, zapakowaną w pudełku z nazwiskiem dziecka i firmową zawieszkę – choineczkę. Wycieczka była udana, ciekawa i pouczająca, gdyż dostarczyła uczestnikom miłych wrażeń i doświadczeń artystycznych oraz wprowadziła w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Opr. Małgorzata Szkop
Andrzejki w świetlicy
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki w świetlicy.
Bal karnawałowy
Po drugiej stronie lustra
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Po drugiej stronie lustra.
BYLIŚMY PO DRUGIEJ STRONIE…LUSTRA?
BYLIŚMY PO DRUGIEJ STRONIE…LUSTRA?
W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu w dniu 27 listopada br. uczniowie klas pierwszych i drugich edukacji wczesnoszkolnej obejrzeli spektakl teatralny pt. „Alicja po drugiej stronie lustra”- wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.
Siłą swojej wyobraźni dzieci przeniosły się do magicznej krainy, w której wszystko było możliwe. Gąsienica popisywała się swoją elokwencją, karciana Królowa wydawała rozkazy, karciany Rycerz był jej bezwzględnie posłuszny, Zając z Susłem popijali herbatkę u Kapelusznika, a w pobliskich krzakach czaił się odrażający Dżabersmok.
Jak nasi uczniowie tam trafili? Drogę do tego strasznie śmiesznego świata wskazała im Alicja, przechodząc na drugą stronę…lustra i nie zapominając przy tym o dobrych manierach i taktownym zachowaniu. Dzięki tej podróży uczniowie mieli okazję przekonać się, że warto mieć niezawodnych przyjaciół, że dobrze jest umieć tabliczkę mnożenia, że nudę można łatwo pokonać nawet w najsmutniejszy jesienny dzień.
Dzieciom bardzo podobało się to interaktywne przedstawienie. Uczniowie uważnie śledzili i przeżywali losy bohaterów, a w niektórych momentach reagowali niezwykle żywiołowo. Na młodych widzach wywarła wrażenie świetna gra aktorów, efekty dźwiękowe, gra świateł oraz efekty specjalne. Dodatkowym atutem spektaklu były przepiękne kostiumy.
Renata Szlęk
Lekcja przyrody inaczej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcja przyrody inaczej.
LEKCJA PRZYRODY INACZEJ
- LEKCJA PRZYRODY INACZEJ12 listopada oraz 24 listopada br. klasy drugie edukacji wczesnoszkolnej odwiedził szczególny gość – pani leśnik Anna Rejdych z Nadleśnictwa Chrzanów. Uczniowie mieli okazję do utrwalenia wiadomości o lesie zdobytych w czasie zajęć.Podczas barwnej prelekcji pani leśnik opowiadała dzieciom o swojej pracy, o życiu zwierząt i roślin występujących w naszych lasach oraz bardzo ważnej roli ochrony środowiska w życiu człowieka.Przyniosła także ciekawe eksponaty. Uczniowie bardzo angażowali się w zajęcia. Chętnie dyskutowali, a także zadawali wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie. Praktycznie określali wiek drzewa i rozróżniali gatunki drzew iglastych i liściastych. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.Za poświęcony czas i ciekawą lekcję przyrody drugoklasiści przekazali gościowi podziękowanie.E.Bogucka, A.Szlęzak, R. Szlęk, A. Żuchowska
Krakowiaczek 2015
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Krakowiaczek 2015.
Krakowiaczek 2015
Udział klasy 1c SP w XVI Małopolskim Przeglądzie Tańca Ludowego "Krakowiaczek 2015 -
O krakowską czapkę" w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie - 22.X.2015 r.W dniu 22.X.2015 r. klasa 1c z wychowawcą Małgorzatą Szkop, panią logopedą Jolantą Nowak oraz grupą rodziców uczestniczyła w wycieczce do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
w Krakowie. Jako taneczny zespół szkolny, 18 uczniów klasy 1c wzięło udział w XVI Małopolskim Przeglądzie Tańca Ludowego "Krakowiaczek 2015 - o krakowską czapkę" skierowanym dla dzieci
w wieku 5-6 lat. Celem przeglądu było aktywne uczestnictwo dzieci w polskiej kulturze ludowej poprzez naukę i wykonanie jednego z pięciu polskich tańców narodowych: krakowiaka oraz upowszechnianie i popularyzowanie polskiej kultury ludowej. Jurorami przeglądu byli choreografowie dziecięcego zespołu ludowego ,,Małe Słowianki” – panie: Bogusława Oleszko i Katarzyna Witek.W Sali Tańca ,,Art- Zona” uczniowie wykonali układ taneczny krakowiaka w pięknych strojach krakowskich. Niestety nie udało się nam zdobyć nagrody głównej. Każde dziecko biorące udział
w przeglądzie otrzymało upominek za udział - indywidualną mini nagrodę: breloczek, ufundowaną przez organizatora przy wsparciu firmy DEEF z Gryfina. Klasa otrzymała dyplom udziału oraz pluszową maskotkę smoka wawelskiego w krakowskiej czapce i książkę do wspólnego czytania w szkole, przekazaną przez patrona medialnego i sponsora Przeglądu - Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola” z Krakowa.Największe wrażenie zrobił na dzieciach podczas Konkursu - Lajkonik, żywy akompaniament do tańca na fortepianie i akordeonie, prezentacje na wysokim poziomie 16-stu grup tanecznych dzieci
w barwnych strojach ludowych oraz wspólna zabawa taneczna z rówieśnikami podczas przerwy na werdykt Jury. Najważniejsze cele wycieczki: podtrzymywanie narodowej i regionalnej kultury ludowej oraz aktywne spędzenie czasu w radosnej atmosferze zabawy - zostały spełnione.Opr. M. Szkop
Don’t smoke!
Don’t smoke!
W miesiącu listopadzie klasa 3A Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 w Bukownie włączyła się w akcję promującą zdrowy styl życia. Uczniowie samodzielnie wykonali plakaty i ulotki, które rozdali mieszkańcom naszego miasta. Hasła dotyczące zakazu palenia papierosów były w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim.
Koncert lata. 60.
Zapraszamy do oglądania :-)
Lata 60.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lata 60..
Archiwum Aktualności