Sposób i tryb realizacji zadań szkoły
w okresie czasowego ograniczenia
jej funkcjonowania.
Od 25.03.2020 r. do 10.04. 2020 r. szkoła będzie prowadzić kształcenie na odległość. Nauczyciele przygotowując materiały edukacyjne, dokonają weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będą realizowane w szczególności:
1) z wykorzystaniem:
- materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl,
- materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,
- materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii,
- innych niż wymienione powyżej materiałów wskazanych przez nauczyciela;
2) przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia;
3) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, uczniem lub rodzicem;
4) przez informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez ucznia w domu - w przypadku dzieci objętych edukacją wczesnoszkolną, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Podstawowa komunikacja będzie odbywać się za pomocą dziennika elektronicznego Librus (zakładka zadania domowe lub wiadomości). O innych sposobach kontaktu nauczyciel powiadomi bezpośrednio swoich uczniów oraz ich rodziców.
W oddziałach I-III wykorzystanie dziennika elektronicznego odbywać się będzie zależnie od dotychczasowej współpracy w tym zakresie między nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej a rodzicami uczniów. Nauczyciele I-III mają obowiązek informowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu. W tym zakresie wykorzystują wypracowane sposoby komunikacji z rodzicami: e-mail, sms, rozmowy telefoniczne.
Wszelkie działania w celu realizacji podstawy programowej, na chwilę obecną, planowane są w ramach obowiązującego planu lekcji.
Zalecana jest systematyczna, zaplanowana i rzetelna nauka. Nauczyciele będą przesyłać przygotowane wcześniej zadania, instrukcje, materiały edukacyjne w dniu zajęć z uczniami lub będą prowadzić lekcje on-line w godzinach ustalonych w tygodniowym planie lekcji.
Terminy wykonania zadań i sposoby ich przesyłania nauczyciel ustala z uczniami lub rodzicami (w klasach I-III).
Nauczyciele, wskazując uczniom podczas nauczania zdalnego programy i strony internetowe, będą kierować się zasadami bezpieczeństwa w sieci i uwzględniać zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Zalecane jest zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.
Zaleca się przynajmniej kilka razy dziennie sprawdzanie wiadomości przez ucznia w godz. 8.00-14.30. Można także skorzystać z aplikacji mobilnych dziennika, które przesyłają powiadomienia o nowej wiadomości od nauczyciela.
Termin wykonania danego zadania nauczyciel wskazuje w wiadomości opisującej zadanie. W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych, uczeń powinien zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie. Jeśli uczeń ma wątpliwości, jak wykonać zadanie, lub nie potrafi go wykonać - powinien poprosić o pomoc nauczyciela.
Uczeń przebywający w domu realizuje obowiązek szkolny pod opieką rodziców/opiekunów prawnych. Pracujący zdalnie nauczyciel nie ma możliwości realizowania swoich funkcji opiekuńczych. Bardzo prosimy, aby rodzice stosowali się do przepisów prawa w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej.
W przypadku jeśli plan zajęć będzie poddany modyfikacjom, uczniowie i ich rodzice otrzymają zaktualizowany rozkład zajęć lekcyjnych za pośrednictwem e-dziennika.
Sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach
Nauczyciele, uwzględniając specyfikę swojego przedmiotu, ustalają z uczniami zasady i sposoby monitorowania i sprawdzania wiedzy ucznia oraz postępów w nauce. Ocenianie odbywać się będzie zgodnie z dotychczasowym sposobem oceniania wewnątrzszkolnego. Nauczyciele poinformują uczniów i rodziców o ewentualnych zmianach w sposobach i formach sprawdzania osiągnieć edukacyjnych uczniów dostosowanych do kształcenia na odległość.
Środowisko zdalne umożliwia przeprowadzenie testów, rozmów i sprawdzianów. Za każdym razem, gdy tego rodzaju narzędzia będą używane, nauczyciele uzyskają pewność, że uczniowie rozumieją zasady działania narzędzia używanego do sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów. Jest to szczególnie ważne, z uwagi na możliwość zaistnienia problemów technicznych, niewłaściwej obsługi systemu, czy niezrozumienia sposobu realizacji zadań. Dzięki temu pomiar osiągnięć edukacyjnych będzie rzetelny i sprawiedliwy.
Nauczyciele mają ograniczone możliwości weryfikacji, czy uczeń pracuje samodzielnie. Ważne jest budowanie przez rodziców motywacji wewnętrznej uczniów i zwracanie uwagi na to, że korzystanie z niedozwolonych form wsparcia jest niekorzystne dla samego ucznia. Niektóre metody sprawdzania wiedzy i umiejętności przypominają odpytywanie uczniów, znane z tradycyjnej klasy szkolnej.
Nauczyciel może żądać przekazania fotografii ćwiczeń, notatek lub zadań wykonywanych w uczniowskim zeszycie lekcyjnym.
Uzyskanie informacji o postępach ucznia w nauce będzie możliwe za pośrednictwem Dziennika Elektronicznego w module „Oceny” , „Wiadomości”.
Możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia
oraz informacja o formie i terminach konsultacji.
Każdy rodzic i uczeń ma możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia.
Formy i terminy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami ustala każdy nauczyciel.
Konsultacje powinny odbywać się telefonicznie, poprzez dziennik elektroniczny Librus (poniedziałek-piątek w godzinach 8:00-14:30) lub w innej formie i terminie po wcześniejszym ustaleniu z nauczycielem prowadzącym zajęcia.