Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Anioł na....
Anioł na...
- 131
Anioły zagościły w Bukownie...
- 16
Anioły zagościły w Bukownie po raz ósmy
Listopad był wyjątkowym miesiącem dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie i warszawskiej Fundacji BO WARTO, ponieważ właśnie wtedy odbywał się Regionalny Konkurs Plastyczny „Anioł na…”. Była to już jego VIII edycja. Tegoroczny konkurs objęli patronatami honorowymi:
- Małopolski Kurator Oświaty pani Barbara Nowak,
- Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ksiądz doktor Michał Borda,
- Burmistrz Miasta Bukowno pan Mirosław Gajdziszewski,
- Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli w Bukownie ksiądz Wojciech Tkacz.
Patronat prasowy nad wydarzeniem objął „Głos Bukowna”.
W VIII edycji konkursu wzięło udział 139 uczestników, reprezentujących 21 placówek z siedmiu powiatów: olkuskiego, będzińskiego, zawierciańskiego i bardzo odległych od naszego miasta – suskiego, tarnowskiego i myślenickiego oraz pięciu miast na prawach powiatu – Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Katowic, Krakowa i Sosnowca. Prace konkursowe powstały pod kierunkiem 61 opiekunów i były przyjmowane do 13 listopada 2019 roku. 18 listopada 2019 roku odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego dokonano oceny zgłoszonych prac. Jury - w skład którego weszły: p. Adrianna Gajdziszewska, p. Anna Pęgiel, p. Katarzyna Gajdziszewska i p. Magdalena Łaskawiec miało bardzo trudne zadanie do wykonania, gdyż wszystkie nadesłane prace były bardzo ciekawe, kreatywne i pomysłowe oraz wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Zastosowano w nich nietypowe techniki plastyczne, a aniołom nadano oryginalne nazwy. Po burzliwych obradach przyznano ostatecznie 30 równorzędnych wyróżnień, trzy miejsca trzecie, jedno drugie i dwa pierwsze. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Patrycja Kret i Radosław Malik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Sosnowcu. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Pełną listę laureatów można zobaczyć na stronie internetowej konkursu:
https://sites.google.com/site/anielskikonkursplastyczny/wyniki-konkursu
26 listopada 2019 roku odbyła się gala finałowa podsumowująca VIII edycję konkursu. Uroczystość ta miała miejsce w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie i była połączona z otwarciem pokonkursowej wystawy prac, którą można oglądać aż do 20 grudnia 2019 roku. Ku naszemu niezmiernie radosnemu zaskoczeniu sala widowiskowa zapełniła się w całości uczestnikami konkursu, którzy wraz z opiekunami przybyli do nas nawet z bardzo odległych stron. Podczas gali zostały oficjalnie ogłoszone wyniki VIII edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego „Anioł na…”. W tym roku gościliśmy podczas tego wydarzenia wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie panią Aleksandrę Bobińską, wiceburmistrza Bukowna pana Józefa Palucha, sekretarza miasta pana Marcina Cockiewicza, wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Michała Knapika oraz kierownika Referatu Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej pana Tomasza Furgalińskiego. Naszym gościom przypadł w udziale zaszczyt wręczenia statuetek, dyplomów i nagród dla laureatów konkursu. Natomiast z rąk dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie pana Mirosława Siudyki i wicedyrektor pani Jolanty Oleś podziękowania i drobne upominki odebrali honorowi patroni, sponsorzy, opiekunowie oraz wszyscy uczestnicy konkursu.
Gala finałowa została uświetniona bogatą oprawą artystyczną. W czasie jej trwania zaprezentowała się szkolna grupa taneczna „Power Girls”, członkowie Szkolnego Koła Teatralnego i wokaliści Sekcji Wokalnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie. Młodzi artyści przygotowywali się do tego występu pod opieką pani Justyny Kubańskiej-Skoworn, pani Katarzyny Gajdziszewskiej oraz pani Agnieszki Rosy. W realizację działań związanych z konkursem zostali włączeni także wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego w Szkole Podstawowej 1 w Bukownie, którzy zaangażowali się w przygotowanie pokonkursowej wystawy prac, udekorowanie sali widowiskowej oraz przeprowadzenie gali finałowej i prace porządkowe po zakończonej uroczystości. Nad organizacją i przebiegiem całego wydarzenia czuwały panie: Katarzyna Gajdziszewska, Magdalena Łaskawiec, Anna Pęgiel oraz Elżbieta Jedynak.
Bardzo znaczącym czynnikiem w realizacji naszego konkursu jest pozyskanie sponsorów, dzięki ofiarności których możliwe było zakupienie nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników konkursu, antyram niezbędnych do ekspozycji prac konkursowych oraz przygotowanie poczęstunku dla uczestników gali finałowej. W tym miejscu szczególnie pragniemy podziękować za pomoc rzeczową i finansową Fundacji BO WARTO z Warszawy, Parafianom i Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Boboli w Bukownie oraz sponsorom prywatnym, dzięki którym możemy sprawić radość tak wielu młodym ludziom. Za okazaną życzliwość i szczodrość oraz za każdą zakupioną naszą kartkę-cegiełkę przekazujemy wszystkim DARCZYŃCOM serdeczne podziękowania. Podziękowania składamy też na ręce każdej osoby, która poświęciła swój czas wolny, ofiarowała własną pracę i zaangażowanie, aby kolejna edycja naszego anielskiego konkursu była dla nas powodem do przeżywania dumy, radości i satysfakcji.
Docelowo część prac konkursowych zostanie przekazana na ręce honorowych patronów, sponsorów, osób wspierających realizację tego przedsięwzięcia i członków komisji konkursowej, zaś pozostałe prace zostaną przekazane Fundacji BO WARTO.
W następnym roku szkolnym planowana jest organizacja IX edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego „Anioł na…”.
Do zobaczenia za rok!
W imieniu Organizatorów,
Katarzyna Gajdziszewska
Magdalena Łaskawiec
Mikołaj w szkole...
- 10
MIKOŁAJ
Dnia 6.12.2019 roku w naszej Szkole Podstawowej pojawił się długo oczekiwany gość –
Mikołaj wraz ze swoją świtą. Jego wizyta sprawiła radość nie tylko najmłodszym uczniom, ale także tym starszym.
Mikołaj rozdawał prezenty w świątecznym klimacie. Do pomocy miał aniołki, diabełki i reniferki, które świetnie się spisywały. Każde dziecko otrzymało prezent pod warunkiem wykonania jakiegoś zadania (piosenka, wiersz, ćwiczenie gimnastyczne).
Czekamy na ponowną wizytę Mikołaja już za rok.
Opiekun Samorząd Uczniów
Marcela Kowala-Grybska
Andrzejki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki.
21
Dyskoteka...
- 36
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
Dnia 28 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniów. Spotkanie przy muzyce było okazją nie tylko do tańca, ale także do tradycyjnych andrzejkowych zabaw i wróżb.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Dziękujemy za wspólną zabawę.
Opiekun Samorządu Uczniów
Marcela Kowala-Grybska
Każde dziecko może wszystko...
- 10
W naszej szkole w listopadzie zakończyła się realizacja projektu „Każde dziecko może wszystko – zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe dla dzieci z powiatu olkuskiego” finansowanego ze środków w ramach III Edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Założeniem zadania było rozwijanie kompetencji kluczowych dzieci i młodzieży z terenu powiatu olkuskiego poprzez realizację warsztatów językowych, artystycznych i społecznych w trzech blokach tematycznych:
1. „Obywatel świata” – zajęcia językowe (kompetencja kluczowa nr 2) 4 grupy,
2. „Twórca kultury”- zajęcia artystyczne (kompetencja kluczowa nr 8)
3 grupy,
3. „Rozumiem siebie i mój świat” – cykl zajęć dla każdej grupy wiekowej (8 poziomów) zwiększających kompetencje indywidualne i społeczne (umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i
przedsiębiorczość).
Zajęcia trwały od kwietnia do listopada 2019 r. Podsumowaniem projektu były dwa wydarzenia.
Pierwsze w dniu 29 listopada zorganizowali nauczyciele prowadzący zajęcia językowe. Uczniowie klas 5. i 6., którzy uczestniczyli w konkursie na najciekawszy projekt o krajach anglojęzycznych oraz uczniowie klas 7., którzy brali udział w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną na temat krajów anglojęzycznych, zaprezentowali w tym dniu swoje prace. Natomiast reprezentanci klas 6., 7. i 8. w obecności wszystkich biorących udział w imprezie sprawdzali swoją wiedzę w konkursie o krajach anglojęzycznych. Zwyciężyli uczniowie z klasy 6 d, 2. miejsce zajęła klasa 6 c, a 3. ex aequo - klasy 6b i 7b.
Wyniki pozostałych konkursów przedstawiały się następująco:
- na najciekawszą prezentację:
1. miejsce – Aleksandra Chruściel
2. miejsce – Igor Wasiak, Wiktor Wasiak
3. miejsce – Maja Barczyk, Karolina Stachurska
- na najciekawszy projekt:
1. miejsce – Julia Nocoń
2. miejsce – Kacper Nycz
3. miejsce – Piotr Wąs
Drugim wydarzeniem był wieczór artystyczny. Przygotowały go: koło teatralne „Grupa Bez Nazwy” pod kierunkiem Pani Katarzyny Gajdziszewskiej,
koło plastyczno-teatralne „Chibago” pod kierunkiem Pani Karoliny Zaręby oraz zespół taneczny „POWER GIRLS” pod kierunkiem Pani Justyny Kubańskiej-Skowron. Wydarzenie miało na celu zaprezentowanie umiejętności zdobytych przez uczniów na zajęciach projektu w ramach bloku „Twórca kultury”, a także upowszechnienie wiedzy o teatrze.
Grupy zaprezentowały przed zaproszonymi gośćmi oraz rodzinami dwa spektakle teatralne: „Życzliwy przyjaciel” i „A to ci teatr!” oraz cztery układy taneczne.
Mali artyści zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, a impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Mikołajkowy Turniej Pływacki...
- 7
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PŁYWACKI
4 grudnia 2019 roku na szkolnej pływalni już po raz kolejny zorganizowano MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PŁYWACKI dla uczniów klas I – III edukacji wczesnoszkolnej. Jest to kolejna impreza zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada.
Podczas turnieju uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach:
- sztafeta pływacka,
- łowienie krążków,
- poślizg na wodzie.
Wszyscy uczniowie wykazali się umiejętnościami pływackimi, rywalizacją w duchu fair play i wspaniałą zabawą.
Jak przystało na TURNIEJ MIKOŁAJKOWY młodzi pływacy otrzymali drobne upominki.
Dziękujemy wszystkim, którzy wcielili się w rolę „Mikołajów” - Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Sekretarzowi Miasta Bukowno.
- Karcz, J. Oleś, B. Wójcik, P. Stawarz
Szkolna choinka...
- 13
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas radości, refleksji i pojednania. W holu głównym szkoły stanęła już, jak co roku, choinka. Jednak tym razem jest ona wyjątkowa!!! Nasze zielone, żywe drzewko poza bombkami zdobią kolorowe serduszka, które własnoręcznie uszyli nauczyciele i pracownicy szkoły. Każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Każde jest wyrazem dzielenia się tym, co dobre, piękne i wartościowe, bo my - nauczyciele - właśnie to potrafimy robić najlepiej!
Dzień Życzliwości
- 4
Dzień Życzliwości
W dniu 2 grudnia 2019 roku w naszej szkole świętowaliśmy spóźniony „Dzień Życzliwości”. Z tej okazji uczniowie klas starszych pod kierunkiem pani Katarzyny Gajdziszewskiej przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów krótki spektakl pt. „O życzliwym przyjacielu”. Przedstawienie opowiadało historię Muchy, która szukała serdecznego przyjaciela, a spotkała na swojej drodze podstępnego Pająka.
Młodzi aktorzy swoje przedstawienie zagrali w tym dniu aż trzy razy (najpierw dla klas drugich, potem dla klas trzecich, a na końcu dla pierwszaków). Spektakl był interaktywny i angażował do udziału widzów, którzy odpowiadali na zadawane przez wykonawców pytania, ratowali z opresji Muchę – główną bohaterkę oraz na koniec wzięli udział we wspólnym tańcu ze wszystkimi postaciami przedstawienia. Młodzi aktorzy – uczniowie z klas piątych, szóstych i siódmych – spisali się na medal. Swoim bohaterom nadali charakteru i mocy.
Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej w ramach obchodów „Dnia Życzliwości” przygotowali pod opieką swoich pań wychowawczyń listki z hasłami dotyczącymi życzliwości, przyjaźni i dobroci. Z listków tych powstało nasze szkolne drzewo życzliwości zdobiące główną tablicę przy wejściu do szkoły. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac naszych najmłodszych koleżanek i kolegów.
Wszystkim aktorkom i aktorom gorąco dziękujemy!
Podziękowania przekazujemy także pani Katarzynie Gajdziszewskiej za podjęcie się trudnej roli reżysera oraz pani Magdalenie Łaskawiec za przygotowanie scenografii i pomoc przy obsłudze technicznej.
UWAGA!!!
W dniach 7 – 8 grudnia 2019 roku
basen będzie nieczynny.
Przepraszamy.
Z wizytą w Teatrze Groteska...
„Nie płacz , Koziołku”,…czyli z wizytą w Teatrze Groteska
Dnia 25 listopada uczniowie klasy 1a, 1b oraz 2c wybrali się do Teatru „Groteska” w Krakowie. Obejrzeli piękne przedstawienie pt. „Nie płacz, Koziołku”. Była to wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Mały i nieposłuszny Koziołek nie słuchał przestróg Mamy o zbliżającej się burzy i niebezpiecznie oddalił się od domu podczas szalejącej ulewy. Szybko popadł w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla Wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt. Bardzo dobra gra aktorska, muzyka, kostiumy, lalki oraz rekwizyty sprawiły, że najmłodsi widzowie z wielkim zainteresowaniem i nieukrywaną radością śledzili przygody bohaterów i dali się porwać magicznej atmosferze przedstawienia.
Wyjazd dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji, wzbogacając o nowe doświadczenia z dziedziny kultury i sztuki. Chwile spędzone w teatrze na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów.
R.Szlęk, A. Pęgiel, E.Werner, E. Jedynak
Górnik w pracy i od święta
- 1
4 grudnia tradycyjnie obchodzimy święto górników czyli „Barbórkę”. Z tej okazji został w naszej szkole ogłoszony konkurs plastyczny „Górnik w pracy i od święta”.
Poziom zaprezentowanych prac był wysoki. Uczniowie wykonali je różnymi technikami. Wybór był trudny, ale komisja konkursowa w składzie: E. Werner, E. Bogucka, A. Szlęzak wyłoniła laureatów konkursu. W większości były to prace grupowe.
1 Miejsce:
Amelia Natkańska, Zuzanna Borkiewicz z klasy 1B
2 Miejsce:
Amelia Białas, Emilia Białas, Amelia Leś, Maja Wiejota z klasy 3A
3 Miejsce:
Miłosz Jedynak, Julia Łaś, Jagoda Zub, Nikola Król z klasy 2C
Wyróżnienia otrzymali:
Jakub Jarosz z klasy 2B
Lena Labisko, Joanna Patrzałek z klasy 1C
Hanna Ślęzak, Maja Gajdziszewska, Julia Zaremba, Nikola Hazy z klasy 3B
Zuzanna Stasiowska, Zuzanna Sroka, Maja Lipka, Maja Raś, Miłosz Sadowski z klasy 3C
Nagrodzonym uczniom Serdecznie gratulujemy.
Nagrody zostały zakupione dzięki otrzymanym środkom od Fundacji ZGH „Bolesław”.
W Wieliczce...
- 7
21 listopada 2019 r. uczniowie z klas II a i II b wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Dzieci zwiedzały trasę turystyczną Muzeum Żup Krakowskich.
Do kopalni zjechały nowoczesną windą szybu Regis. Pod kierunkiem przewodników dzieci mogły podziwiać podziemne korytarze, wspaniałe kaplice, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także ślady prac górniczych. Zorganizowane zajęcia były prowadzone w sposób aktywny.
Uczniowie szukali ukrytych narzędzi górniczych, skarbów, zdobywali różne sprawności górnicze. Przekazane informacje dały dzieciom wyobrażenie o ciężkiej pracy górników.
W Zamku Żupnym dzieci zobaczyły makietę Wieliczki, największą ekspozycję solniczek oraz wiele cennych eksponatów i pamiątek. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach „W kuchni z solą i bez”.Dowiedzieli się, jakie zastosowanie ma sól w kuchni oraz wzięli udział w lekcji kiszenia kapusty. Lepili solniczki z masy solnej. Na zakończenie wycieczki można było kupić pamiątki. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do Bukowna.
Beata Wójcik, Bogusława Adamowicz
Warto pomagać..
.
Od października do 8 listopada w naszej szkole była prowadzona zbiórka darów dla Schroniska „ Rafik ”mieszczącego się w Bolesławiu. Organizacją tej akcji zajęła się p. Elżbieta Jedynak, która przekazała wszystkie przyniesione przez uczniów na rzecz zwierząt w schronisku artykuły: ciepłe koce, ręczniki, karmę.
W imieniu swoim i wszystkich pracowników schroniska bardzo dziękuję wszystkim dobroczyńcom za datki. Na pewno wszystko się przyda !
Mamy nadzieje, że w przyszłym roku uda nam się jeszcze mocniej wspomóż te biedne zwierzaki.
Naprawdę warto pomagać!!!
Najlepsi w Polsce
JESTEŚMY NAJLEPSI W POLSCE J
22 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Parafiada w Warszawie odbyło się Spotkanie Jesienne partnerów regionalnych realizujących Program „Ruch rzeźbi serce, umysł i ciało”. W tym dniu rozstrzygnięto Konkurs na Najlepszego Organizatora Parafiady Regionalnej 2019.
Oto wyniki:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie
II miejsce – Uczniowsko-Parafialny Klub Sportowy w Obornikach
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Wolsztynie
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Agnieszka Karcz, Jolanta Oleś, Beata Wójcik
Ślubowanie klas I
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klas I.
5
Szkoła pamięta...
25 października br. nasza szkoła włączyła się do akcji „Szkoła pamięta”. Otrzymaliśmy za udział od MEN podziękowanie i pamiątkowy dyplom.
Osiągnięcia...
Warsztaty...
WARSZTATY PRZYRODNICZO-PLASTYCZNE
W KLASIE I C12. 11. 2019 r. uczniowie klasy I c uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo - plastycznych prowadzonych przez panią Ewę Madejską.
Głównym celem tych zajęć było kształtowanie opiekuńczych postaw wobec ptaków oraz zachęcanie do dokarmiania ich w okresie zimy.W części teoretycznej uczniowie poznali rodzaje zbóż, proces ich wzrastania oraz jakiego rodzaju pokarmu potrzebują poszczególne ptaki zimujące w Polsce.
W części praktycznej każdy uczeń wykonał samodzielnie nietypowy, ale piękny karmnik dla sikorek z szyszek, tłuszczu i ziaren zbóż.
Choć śnieżna i mroźna zima jeszcze nie nadeszła, to i tak uczniowie zainteresowali się bardzo ważnym tematem, jakim jest prawidłowe dokarmianie ptaków zimą. Opieka nad ptakami
w czasie zimy da uczniom poczucie jedności z przyrodą, nauczy ich odpowiedzialności
i systematyczności.
Maria Wojdyło
5
Budżet obywatelski...
MAMY
„STREFĘ RELAKSU
POD CHMURKĄ” !!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na nasze zadanie w Budżecie Obywatelskim 2020.
Zdobyliśmy 366 głosów!
Dzięki WAM wewnętrzny dziedziniec szkoły zostanie przekształcony w zielone miejsce odpoczynku, gier
i zabaw.
Archiwum Aktualności