W dniu 11.05. 2013 roku w Bukownie - Podlesiu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamietniającej bitwę Powstania Styczniowego stoczoną w dniu 4 maja 1863 roku z odziałami rosyjskimi.
Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 przygotowała częśc artystyczną.
Bitwa pod Podlesiem
Uczestnicy wyprawy Miniewskiego i Nullo wyruszyli 2 maja z Krakowa, małymi grupkami na punkt zborny koło Krzeszowic, gdzie 3 maja rano otrzymali broń i amunicję, a ochotnicy włoscy czerwone, garibaldyjskie koszule. Oddział w kierunku granicy zaboru rosyjskiego przemaszerował lasami, koło Ostrężnicy i Czyżówki..
Granicę przekroczyli w nocy 4 maja obok uroczyska Ćwienk, w pobliżu posterunku granicznego.
Wczesnym rankiem powstańcy znaleźli się na dużej polanie leśnej. Z lewej strony widać jeszcze było światła wsi Podlesie. Tu zatrzymali się znużeni długim, wyczerpującym marszem. Jednakże już o godzinie 830 przednie straże Oddziału starły się z podjazdem moskiewskim, który jednak wkrótce wycofał się.
Miniewski przezornie zajmuje dogodną pozycję na wzgórzu osłoniętym gęstym lasem i tu rozkłada się obozem.
Tymczasem podjazd rosyjski powiadamia główne siły Kompani Witebskiego Pułku z Olkusza, które niebawem docierają do Podlesia, starając się otoczyć powstańców. "Od lewej strony ok. 300 kozaków i obejszczyków, od prawej oddział kozaków, a frontem posuwała się piechota."
Polacy uderzają na środek sił rosyjskich, ale już wkrótce rozpoczyna się walka na całej linii, trwająca od godz. 14 do godz. 17. O zwycięstwie powstańców zadecydowała brawurowa szarża żuawów mjr. Lesińskiego.
Powstańcza partia pod dowództwem generała Józefa Miniewskiego liczyła 500 żołnierzy, razem z nią szło zgrupowanie cudzoziemskich ochotników: 16 Włochów i 7 Francuzów, którym dowodził Nullo [wg niektórych źródeł pod dowództwem Nullo było ok. 40 Włochów].