Nawigacja

Nasze działania

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017

 W życie naszej szkoły na stałe zapisały się obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto jest obchodzone w miesiącu październiku. Święto jest organizowane przez International Association Of School Librarianship-IASL- Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Święto obchodzono po raz 18-ty.  Hasło tegorocznego święta brzmiało:

”Książka nas łączy”.

Celem obchodów tego święta była promocja biblioteki, jej działań, zaakcentowanie i propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa na terenie szkoły, przedstawienie oferty biblioteki, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromna rolę biblioteki w życiu szkoły,  w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych, popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, zwrócenie uwagi, że czytanie może być też fajną zabawą.

Na terenie naszej szkoły wywieszono plakaty informujące o obchodach święta w bibliotece, popularyzujące książki z zasobów biblioteki. Uczniowie wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do udziału w  zajęciach promujących czytelnictwo. Biblioteka w tym czasie stała się kawiarenką literacką, w której goście przy herbacie owocowej brali udział  w konkursach i grach i zabawach czytelniczych. Jest to bradzo lubiana przez uczniów forma zajęć bibliotecznych.

Swobodna atmosfera sprzyjała ciekawym rozmowom o książkach, o wyborach literackich oraz zachęciła do wypożyczania nowości literackich. Uczniom i nauczycielom  bardzo podobała się taka forma zajęć i chętnie w nich uczestniczyli.

 

Pasowanie na czytelnika 2016

W dniu 15.XII 2016r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczysta lekcja dla klasy pierwszej.

Biblioteka zamieniła się w bajkowy światy do którego zostali zaproszeni uczniowie klasy pierwszej.

Głównym celem lekcji było przygotowanie uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania z biblioteki.

Uczniowie obejrzeli przedstawienie „Zaproszenie do bajki” przygotowane przez uczniów z klasy 3a.

Zapoznali się ze zbiorami biblioteki i nauczyli się, jak korzystać z nich samodzielnie.

Każdy uczeń otrzymał pamiątkową zakładkę z regulaminem.

Na koniec lekcji wypożyczyli książkę  i zostali zaproszeni do częstych odwiedzin.

                         

Andrzejki 2016

30.11.2016r. w bibliotece szkolnej odbyła się impreza andrzejkowa, na którą zostali zaproszeni  uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami.

Celem tych zajęć było :

   - zapoznanie z tradycjami i obrzędami ludowymi związanymi z andrzejkami

   - udział uczniów we wróżbach

   - wdrażanie do kultywowania obrzędów i tradycji ludowych

   Niepowtarzalny i magiczny klimat pomogli sprawić uczniowie zaprzyjaźnieni z biblioteką: Anastazja Kalman i Paulina Mosiej z kl. 5b oraz z kl. 6b Nina Mączka, martyna Komorowska, Lena Dudek, Kamila Jakubczyk, Jagoda Polak, Magda Potok, Anna Cudak, Sonia Polak i Natalia Orlicka. Zadbały o wystrój biblioteki i przygotowały dekoracje pod kierunkiem  W.Furgalińskiej :

- prace malowane na kolorowym papierze / wróżki, gwiazdy, koty, itp./ , światełka,  

  świeczki .

    - dekoracja   przymocowana na kolorowych zasłonach

Impreza obejmowała wróżby  przygotowane przez uczniów zaprzyjaźnionych z biblioteką.

Popularne były wróżby związane z tytułami książek. „Gdzie pojedziesz” – uczeń losował kartę z obrazkiem książki, a następnie dowiadywał się o celu swojej podróży. „Co cię czeka” – uczeń z wylosowanej karty z obrazkiem odkrywał swoją przyszłość. Było również wróżenie z książki – uczniowie po wybraniu strony i wersu z przygotowanej książki otrzymywali przepowiednię na przyszłość. Przy przygotowywaniu wróżb pomocne były książki zakupione z programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

 

Salon Wróżb Andrzejkowych w naszej bibliotece okazał się wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawa, która dostarczyła wielu przeżyć i emocji zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Szkolny konkurs czytelniczy "Czy znasz Mikołajka"

 

Szkolny konkurs czytelniczy „Czy znasz Mikołajka?”  został przeprowadzony 21.11.2016r. w bibliotece szkolnej dla uczniów klas czwartych. Organizatorami  były panie Wioletta Furgalińska, Julita Gałązka i Renata Bulska.

Celem konkursu była popularyzacja serii książek o Mikołajku Sempé i Goscinnego, motywowanie dzieci do czytania książek, rozwijanie ich wyobraźni oraz doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

W konkursie obowiązywała znajomość treści pierwszej części serii pt. „Mikołajek”.

Konkurs przeprowadzony został  w formie gry planszowej. Zadaniem uczniów było przejście pól - pytań gry planszowej i jak najszybsze dotarcie do mety.

Uczestnikami gry były dwie pięcioosobowe drużyny z klasy 4a i 4b.

Skład drużyn:

      klasa 4a – Filip Chalcarz, Franek Matuszewski, Natalia Kurek, Zofia Janda, Jagoda Puz

      klasa 4b – Oliwia Bąk, Maja Barczyk, Jan Gut, Artur Pietrzyk, Julia Waszkiewicz

Pozostali uczniowie z klas czwartych również mieli do wykonania 3 zadania: plakat, pióropusz i węzeł.

Zwycięzcami zostali uczniowie z klasy 4a, którzy pokonali rywali 1pkt. Uczestnicy gry otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczniowi słodkie upominki.

Książki są fajne i kropka

Empik to według Wikipedii (Elektronika Muzyka Prasa i Książki) – działająca w Polsce sieć sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów i akcesoriów komputerowych oraz prasy, a także biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, artykułów wyposażenia wnętrz i kulinarnych, gadżetów podróżniczych, zabawek kreatywnych i łamigłówek, przyborów fitness i spa.

Od lat dba o rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym roku Empik zwrócił uwagę na biblioteki w szkołach podstawowych, które są często miejscem pierwszego kontaktu dzieci z literaturą i zorganizował akcję pod hasłem "Książki są fajne i kropka".

Uczniowie naszej szkoły z klas szóstych również wzięli udział w tej akcji i wykonali pracę konkursową.  Była to żywa instalacja prezentująca dzieci wśród książek. Miała na celu pokazanie radości z czytania i obcowania z książką. Instalacja ta przekonywała, że życie wśród książek jest fajne i kropka.

Od 5 października uruchomiona była aplikacja konkursowa. Każdy mógł oddać jeden głos dziennie na jedną z placówek, aż do 6 listopada.

W głosowaniu wyłonionych zostało 10 szkół podstawowych,które otrzymały nagrody książkowe.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016

W październiku w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta brzmiało „Książka to dopiero początek”

Celem obchodów tego święta była popularyzacja biblioteki na terenie szkoły, popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, zwrócenie uwagi, że czytanie może być też fajną zabawą.

Na terenie szkoły wywieszono plakaty informujące o obchodach święta w bibliotece. Uczniowie wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do udziału w  zajęciach promujących czytelnictwo. Biblioteka w tym czasie stała się kawiarenką literacką, w której goście przy herbacie owocowej brali udział  w konkursach i zabawach czytelniczych. Obejrzeli również prezentację multimedialną promującą działalność biblioteki.

Swobodna atmosfera sprzyjała ciekawym rozmowom o książkach, o wyborach literackich oraz zachęciła do wypożyczania nowości literackich. Uczniom bardzo podobała się taka forma zajęć i chętnie w nich uczestniczyli.

 

XV Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 31 maja - 3 czerwca w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom nasza biblioteka kolejny raz wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury przeprowadziła akcję „Całe Bukowno Czyta Dzieciom”.  Całą akcję zainaugurował przemarsz ulicami naszego miasta poprzebieranych uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków. W centrum miasta czytała wiersz "Lokomotywa" aktorka z Teatru Zagłębia Edyta Ostojak, a następnie w sali widowiskowej Burmistrz Miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski przeczytał bajkę „Autobus”. Na zakończenie pierwszego dnia pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie odegrali krótką scenkę z „Jasia i Małgosi”.

1 czerwca – drugiego dnia akcji w sali widowiskowej MOK-u fragment „Podróży pana Kleksa” J. Brzechwy klasom czwartym przeczytała Aneta Nielaba – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie zostali poczęstowani słodyczami – kolorowymi piegami pana Kleksa, a następnie obejrzeli fragment filmu o panu Kleksie.

2 czerwca dnia dyrektor naszej szkoły Mirosław Siudyka w sali widowiskowej MOK-u czytał uczniom klas piątych „Wyspę Skarbów” R.L. Stevensona, a  następnie uczniowie obejrzeli fragment filmu „Piraci z Karaibów”.

Tego samego dnia na wielkie czytanie przyszły również klasy drugie. Sekretarz Miasta Bukowno Marcin Cockiewicz czytał uczniom bajkę „Samoloty”, a następnie drugoklasiści obejrzeli fragment filmu „Auta”.

3 czerwca - w ostatnim dni akcji Radna Miasta Bukowno Zofia Skałka przeczytała uczniom klas szóstych „Gwiezdne Wojny. Mroczne Widmo” T.Brooks, a następnie obejrzeli film  pod tym samym tytułem.

Wspólne spotkania z książką odbywały się również w Sianożętach, gdzie przebywają nasi uczniowie klas trzecich.

Podczas całej akcji panowała luźna i przyjazna atmosfera. Wszystkim uczestnikom dopisywały wyśmienite humory. Był to nasz jedenasty udział w akcji Tydzień Czytania Dzieciom i drugi wspólny z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Powiatowy Konkurs Czytelniczy dla uczniów szkół gimnazjalnych „Młodzieżowe bestsellery XXIw.”

Celem konkursu była promocja czytelnictwa oraz popularyzacja literatury dla młodzieży. Organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Filia w Olkuszu, Gimnazjum w Kluczach oraz I LO im. Kr.K. Wielkiego w Olkuszu.

 

Wymagana literatura do konkursu :

- „Gwiazd naszych wina” John Green

- „Bransoletka” Ewa Nowak

- „Złodziejka książek” Markus Zusak

- „Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman

 

W etapie szkolnym 14.03.2016r. wzięło udział 16 osób:

Klasa 1a – Patrycja Polniak

                         Anna Kocjan

Klasa 2a – Dominika Spyra

                        Aleksandra Bonecka

Agata Stasiurka

Barbara Popiel

Aleksandra Rusek

                        Martyna Sadowska

Klasa 2b – Maja Rydzyk

                        Klaudia Orlicka

                        Agnieszka Wojdyła

                        Julia Nawara

Klasa 3a – Paulina Skwarek

                        Natalia Kulig

                        Małgorzata Podgórska

Klasa 3b – Justyna Filus

Klasa 3c – Monika Zach

 

 

W etapie powiatowym, który odbył się 26.04.2015r., udział wzięły uczennice: Aleksandra Rusek z kl. IIA, Agata Stasiurka z kl. IIA i Natalia Kulig z kl. IIIA. Udział w konkursie polegał  na przeczytaniu lektur z konkursu i rozwiązaniu testu opracowanego przez organizatorów. Poziom znajomości zadanych do przeczytania książek był bardzo wysoki. Tematyka  konkursu bardzo podobała się uczniom.

 

Potyczki z Pożyczalskimi 2016

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Potyczki z Pożyczalskimi” został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bukownie oraz Zespół Szkół nr 2 w Bukownie 18 marca 2016r w siedzibie biblioteki. Adresowany był do uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI.

Celem konkursu było motywowanie dzieci do czytania książek, rozwijanie ich wyobraźni oraz doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 W konkursie obowiązywała znajomość następujących książek Mary Norton:

„Kłopoty rodu Pożyczalskich”

„Pożyczalscy idą w świat”

 

W konkursie wzięły udział trzy uczennice z naszej szkoły:

Daria Niedziela z kl. 6b

Julia Lekston z kl. 6a

Joanna Figiel z kl. 6a

Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

W marcu 2016 roku w bibliotece szkolnej odbyła się  szczególna lekcja. Biblioteka zamieniła się w bajkowy świat do którego zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych.

Głównym celem lekcji było przygotowanie uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania z biblioteki. Uczniowie zapoznali się z biblioteką szkolną oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych, oraz zasadami korzystania z czytelni, centrum komputerowego i wypożyczalni. Szczególną popularnością cieszyły się nowo zakupione książki z programu „Książki naszych marzeń”. Wszyscy uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz mieli możliwość wypożyczenia swojej pierwszej książki.      

Uczniowie malowali swoich ulubionych bohaterów książkowych. Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną  z życzeniami wspaniałych przygód w świecie książek i zaproszeni zostali do jej częstych odwiedzin, gdzie będą zawsze mile widziani.

Andrzejki 2015

      Wigilia św. Katarzyny i św. Andrzeja w tradycji polskiej to wieczory wróżb poświęconych miłości i małżeństwu. Podczas pierwszego kawalerowie mogli się dowiedzieć, jaka przypadnie im żona, a drugiego – panny odgadywały, kto zostanie ich mężem. Katarzynki (24 listopada), jako dzień wróżb wyłącznie chłopców, odeszły prawie w zapomnienie. Pozostały andrzejki (29 listopada), będące już tylko zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami i dziewcząt i chłopców. Dawniej zabawa ta miała nieco inny charakter niż dzisiaj. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie wszystko odbywa się z przymrużeniem oka i "przecież to tylko zabawa", ale… Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.

Do tej zabawy tradycyjnie już przyłączyła się biblioteka szkolna i na ten jeden dzień czytelnia, pięknie przystrojona, zamieniła się w „Salon Wróżb Andrzejkowych”.  Niepowtarzalny i magiczny klimat pomogli sprawić uczniowie zaprzyjaźnieni z biblioteką: Wiktoria Cetnarowska, Patrycja Mazur, Magda Potok, Sonia Polak, Kamila Jakubczyk, Ania Cudak, Ania Lekston, Natalia Orlicka, Lena Dudek.

Uczniowie z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami przychodzili sobie wywróżyć przyszłość. Nie zabrakło magicznej kuli, kubków przyszłości, serc z imionami, szczęśliwych numerków, szpilek prawdy. Popularne były wróżby związane z tytułami książek. „Gdzie pojedziesz” – uczeń losował kartę z obrazkiem książki, a następnie dowiadywał się o celu swojej podróży. „Co cię czeka” – uczeń z wylosowanej karty z obrazkiem odkrywał swoją przyszłość. Było również wróżenie z książki – uczniowie po wybraniu strony i wersu z przygotowanej książki otrzymywali przepowiednię na przyszłość. Przy przygotowywaniu wróżb pomocne były książki zakupione z programu „Książki naszych marzeń”.

Salon Wróżb Andrzejkowych okazał się ciekawym sposobem na przybliżenie uczniom kultury i tradycji polskiej, ale również na promocję czytelnictwa.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2015

 Tradycją naszej szkoły stały się obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta brzmiało:

”Biblioteki szkolne rządzą”.

Celem obchodów tego święta była popularyzacja biblioteki na terenie szkoły, popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów, zwrócenie uwagi, że czytanie może być też fajną zabawą.

Na terenie szkoły wywieszono plakaty informujące o obchodach święta w bibliotece. Uczniowie wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do udziału w  zajęciach promujących czytelnictwo. Biblioteka w tym czasie stała się kawiarenką literacką, w której goście przy herbacie owocowej brali udział  w konkursach i zabawach czytelniczych. Obejrzeli również prezentację multimedialną promującą działalność biblioteki.

Swobodna atmosfera sprzyjała ciekawym rozmowom o książkach, o wyborach literackich oraz zachęciła do wypożyczania nowości literackich. Uczniom bardzo podobała się taka forma zajęć i chętnie w nich uczestniczyli.

 

XIV Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 1-3 czerwca nasza biblioteka przyłączyła się do przeprowadzenia wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury  XIV Tygodnia Czytania Dzieciom „Cała Polska Czyta w Bibliotekach”.  Całą akcję zainaugurował przemarsz ulicami naszego miasta poprzebieranych i pomalowanych uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy otrzymali balony i zostali poczęstowani słodyczami. W centrum miasta czytał wiersz "ZOO" aktor Tomasz Muszyński, a następnie w sali widowiskowej przedstawiciele ING Bank Śląski odczytali bajkę "Lucjan - lew jakiego nie było".

Drugiego dnia dyrektor naszej szkoły Mirosław Siudyka w sali widowiskowej MOK-u czytał pierwszoklasistom  „Ferdynanda Wspaniałego” L.J. Kerna, a następnie dzieci obejrzały bajkę pod tym samym tytułem.

W ostatnim dni akcji uczniowie klas czwartych wysłuchali fragmentu powieści J.Londona pt. „Biały Kieł” czytanego przez weterynarza Marka Wasiaka, a na koniec obejrzeli film animowany pod tym samym tytułem.

Wspólne spotkania z książką odbywały się w miłej, luźnej i przyjaznej atmosferze. Wszystkim uczestnikom dopisywały wyśmienite humory. Był to nasz dziesiąty udział w akcji Tydzień Czytania Dzieciom i pierwszy wspólny z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Przeczytam ci tęczę

Powiatowy Konkurs Plastyczny „Przeczytam ci tęczę”

 

27 kwietnia b.r. w bibliotece szkolnej odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny „Przeczytam ci tęczę”. Jest to konkurs organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu, którego etap szkolny zorganizowała pani Małgorzata Nocoń.

Konkurs inspirowany jest wyjątkową kolekcją książek wydaną w 2009r. przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz „Politykę”. Przeznaczony jest dla uczniów klas od I do III szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie zainteresowań plastycznych oraz wzbogacanie i pogłębianie przeżyć estetycznych dzieci, ale również popularyzacja szczególnej i ponadczasowej kolekcji książek dla dzieci, będącej wartościową pomocą dydaktyczną w realizacji programów czytania i nauczania wartości.

W naszej szkole konkurs cieszył się dużą popularnością wśród  uczniów.

Uczestników przywitał dyrektor szkoły, który życzył im powodzenia. Zadaniem uczniów było zapoznanie się z treścią jednej z książek, z wymienionej kolekcji, a następnie wykonanie do niej ilustracji. Wszyscy zabrali się do owocnej pracy, a efekty można obejrzeć w naszej galerii. Prace oceniała komisja w składzie: Jolanta Nabiałek, Anna Pęgiel, Danuta Dębska. Dwie uczennice: Natalia Litewka z kl. 1c i Wiktoria Jarosz z kl. 2a będą reprezentować naszą szkołę w wielkim finale 14 maja. Życzymy powodzenia.

Wyniki etapu szkolnego:

     1 miejsce:  Natalia Litewka z kl. 1c  

                     Wiktoria Jarosz z kl. 2a

           2 miejsce: Sara Trzcionkowska z kl. 2a

                         Wiktor Buczyński z kl. 2a

3 miejsce: Julia Cofalik z kl. 2a

                  Zosia Janda z kl. 2a

                  Ola Chruściel z kl. 2a

                       Zuzia Zukierska z kl. 2a

Wyróżnienia:

Nadia Migdał z kl. 1a

Aleksandra Gdula z kl. 1b

Martyna Rosa z kl. 1b

Karolina Kuchna z kl. 1c

Elena Jarosz z kl.2 a

Franek Matuszewski z kl. 2a

Róża Baranek z kl. 2b

Natalia Piekarz z kl. 2b

Zuzia Korzyńska z kl. 2b

Amelia Jachimowicz z kl. 3a

Natalia Michalik z kl. 3a

Wiktoria Kolka z kl. 3b

Anastazja Kalman z kl. 3b

Klaudia Telka z kl. 3b

Kinga Gajewska z kl. 3b

Kalina Ziółkowska z kl. 3b

Maksymilian Kaszuba z kl. 3b

Ogólnopolskie Wybory Książki 2015

30 marca 2015r. w naszej szkole zostały przeprowadzone Ogólnopolskie Wybory Książek.  Była to akcja zainicjowana przez redakcję miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska.  Współpartnerami przedsięwzięcia było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Biblioteki Szkolne Online.

Celem akcji było przede wszystkim poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, dostosowanie księgozbioru biblioteki do zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa.

Pani Wioletta Furgalińska razem z uczniami gimnazjum: Anną Bartman, Klaudią Białopotocką, Wiktorią Gołpyś i Michałem Ziółkowskim zorganizowali lokal wyborczy w holu głównym szkoły, do którego przychodzili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszyscy chętnie wpisywali na karty wyborcze tytuły ulubionych książek.

 

Pasowanie na czytelnika 2015

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. W dniach 20,24,25 i 27 marca br. w naszej bibliotece odbyły się uroczyste lekcje dla klas pierwszych. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszły już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Odbywa się zawsze po pasowaniu    na ucznia. Głównym celem lekcji było przygotowanie uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania z biblioteki.            To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać. Pierwszoklasiści zostali przywitani wierszem  H. Niewiadomskiej pt. „Mole książkowe”, z którego dowiedzieli się, że „mól książkowy”, to potoczne określenie człowieka, który każdy wolny czas lubi spędzać na czytaniu książek. Następnie na uczniów czekały trzy próby – głosu, mądrości i zręczności, dzięki którym zapoznali się z biblioteką szkolną oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych, oraz zasadami korzystania z czytelni, centrum komputerowego i wypożyczalni. Egzamin na czytelnika wszyscy zdali celująco. Tego dnia biblioteka przeżyła prawdziwe oblężenie. Dzieci były bardzo dumne, że samodzielnie mogły wypożyczyć książeczki. Na koniec każdy uczeń wypożyczył książkę  oraz otrzymał pamiątkową zakładkę oraz słodycze. Uczniowie – czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną  z życzeniami wspaniałych przygód w świecie książek        i zaproszeni zostali do jej częstych odwiedzin, gdzie będą zawsze mile widziani.

Andrzejki 2014

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb związanych z zamążpójściem.

Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Tradycyjnie już jak co roku, czytelnia biblioteki została pięknie przystrojona i zamieniła się na jeden dzień w Salon Wróżb Andrzejkowych.

Uczniowie z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami przychodzili sobie wywróżyć przyszłość. Nie zabrakło magicznej kuli, kubków przyszłości, czytania z ręki, lania wosku, serc z imionami, drzewka szczęścia, szczęśliwych numerków, szpilek prawdy i inne.

Niepowtarzalny i magiczny klimat pomogli sprawić uczniowie zaprzyjaźnieni z biblioteką: Adrian Suski, Sebastian Kępka, Oliwia Stochel, Patrycja Suska, Edyta Paruch, Karolina Sidor, Justyna Sroka, Klaudia Białopotocka, Paulina Kapusta, Dorota Skubis, Wiktoria Szymczyk, Wiktoria Gołpyś, Anna Bartman. Salon Wróżb Andrzejkowych w naszej bibliotece okazał się wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawa, która dostarczyła wielu przeżyć i emocji zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Opowiem Ci bajkę o pewnym małym miasteczku

W I semestrze roku szkolnego 2014/2015 biblioteka szkolna zorganizowała wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury konkurs literacki „Opowiem Ci bajkę o pewnym małym miasteczku” skierowany do uczniów klas 4-6 SP. Zadaniem uczestników było napisanie legendy o Bukownie w terminie do 12.XI 2014r.

W konkursie udział wzięli:

Klasa 4a – Klaudia Szlęzak, Gabriel Skubis, Maja Staszewska, Natalia Nowakowska

Klasa 4b - Ania Cudak, Natalia Szotek, Anna Lekston

Klasa 5a – Małgorzata Ryter, Jakub Skowron, Kacper Dąbek, Joanna Figiel

Klasa 5b – Klaudia Klimas

Klasa 6b - Patryk Rzeszutko, Wiktoria Bąchór, Natalia Kołodziejska, Mateusz Sowiński,

                 Martyna Matyla, Paulina Orlicka, Bartosz Hazy, Julia Szotek

Oceny dokonano w trzech grupach wiekowych.

I. W grupie uczniów klas IV równorzędne wyróżnienia otrzymali:

- Natalia Nowakowska

- Gabriel Skubis

I miejsce przyznano Mai Staszewskiej.

II. W grupie uczniów klas V równorzędne wyróżnienia otrzymali:

- Kacper Dąbek

- Małgorzata Ryter

I miejsce przyznano Jakubowi Skowronowi.

III. W grupie uczniów klas VI równorzędne wyróżnienia otrzymali:

- Bartoszowi Hazy

-Julia Szotek

I miejsce przyznano Mateuszowi  Sowińskiemu.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na sali widowiskowej MOK-u. Gościem honorowym był burmistrz miasta Bukowno pan Mirosław Gajdziszewski, który wygłosił referat na temat historii naszego miasta. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody.

 

Poezja przed Nocą

19 listopada zaprosiłyśmy uczniów klas piątych do naszej czytelni na spotkanie  „Poezja przed Nocą”. Była to impreza czytelnicza zorganizowana wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury, której celem było zachęcenie uczniów do czytania, pisania i polubienia poezji. Spotkanie to rozpoczął dyrektor pan Mirosław Siudyka wierszem Tadeusza Różewicza pt. „List do ludożerców”,  nawiązującym do zbliżającego się Dnia Życzliwości. Zaproszony gość – lokalna poetka, pani Urszula Kalecińska-Kucik , zaprezentowała swoje wiersze o dobroci, życzliwości, tolerancji oraz o miłości.  Swoją poezję przedstawił również pan dyrektor. Piątoklasiści  byli zainteresowani, skąd autorzy czerpią pomysły do swoich wierszy oraz ich warsztatem tworzenia.  Następnie uczniowie po wysłuchaniu wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” wzięli udział w zabawie z elementami dramy.  Spotkanie zakończyło się wspólnym wykonaniem kolażu  ze wszystkich prezentowanych utworów. „Poezja przed Nocą” odbyła się w ramach  „Nocy Poetów”, którą Miejski Ośrodek Kultury organizuje 21 listopada - w Dzień Życzliwości.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2014

Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca. Hasło tegorocznego święta.

 

W TYM ROKU PRZYGOTOWAŁYŚMY:

  • PLAKATINFORMACYJNY UMIESZCZONY W WIDOCZNYCH MIEJSCACH NA TERENIE SZKOŁY

  • ZAJĘCIA W CZYTELNI – KAWIARENKI LITRERACKIE DLA UCZNIÓW Z NASZEJ SZKOŁY

     

  • Szkoła Podstawowa :

Klasy I – Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Klasy II – III – Maria Kownacka – prezentacja , quizy, nagrody.

Klasy IV- VI – Polecam książkę – prezentacja , quizy, nagrody.

  • Gimnazjum

Klasy I – III – Polecam książkę – prezentacja ,quizy, nagrody .

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA DZIECIŃSTWA – PLEBISCYT DLA NAUCZYCIELI

WYBIERAMY PRZEBÓJ KSIĄŻKOWY – PLEBISCYT DLA  UCZNIÓW

WYSTAWKA – KSIĄŻKA NA OBRAZACH

 

XII Tydzień Czytania Dzieciom

          W ramach kampanii społecznej  Cała Polska Czyta Dzieciom  jak co roku w pierwszym tygodniu czerwca  został zorganizowany XIII Tydzień  Czytania Dzieciom pod hasłem „ Czytanie mądra rzecz”. Uroczysta  inauguracja odbyła się z udziałem ambasadorów i przyjaciół kampanii czytania m.in. Teresy Lipowskiej , Artura Barcisia i Macieja Orłosia odbyła się w sobotę 31 maja br. o godz.13 w  siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach „Dnia Dziecka  na Grochowskiej” Tradycyjnie sygnałem rozpoczęcia ogólnopolskiego święta czytania dzieciom  było wspólnie głośne  czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima.

          W naszej szkole  czytali dzieciom : dyrektor Mirosław Siudyka , vice dyrektor Jolanta  Nabiałek, nauczyciele – Jolanta Nowak, Renata Szlęk, Wioletta Furgalińska, Małgorzata Nocoń, Barbara Stanisławska, wychowawcy klas ,nauczyciele na „Zielonej Szkole”. Podsumowaniem akcji był apel, na którym uczniowie wręczyli laurki – podziękowania dla czytających.

Małopolskie baśnie, podania, legendy.

28 kwietnia w naszej bibliotece odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. " Małopolskie baśnie, legendy i podania", którego organizatorem była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. Etap szkolny zorganizowany został w naszej bibliotece.

Konkurs był organizowany w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas I-III.

Celem konkursu była:

- popularyzacja wiedzy o Oskarze Kolbergu – znakomitym kronikarzu polskich

zwyczajów, tradycji, podań i legend

- rozwijanie zainteresowań plastycznych dzieci

- wzbogacanie i pogłębianie przeżyć estetycznych dzieci.

Patronat honorowy objęli:

- Starosta Powiatu Olkuskiego

- Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Uczestnicy :

Kl. 1a: Chruściel Aleksandra, Julia Cofalik, Tymon Gębski, Zofia Janda, Wiktoria Jarosz, Elena Jarosz, Julita Jedynak, Dawid Kaszuba, Natalia Kurek, Jakub Litewka, Franciszek Matuszewski, Zuzanna Zukierska, Jan Żaba

Kl. 1b : Wiktoria Buchacz, Róża Baranek, Oliwia Bąk, Kajetan Jadamus-Nowak, Jakub Buczyński, Jan Gut, Zuzanna Korzyńska, Natalia Piekarz,  Aleksandra Rzepka.

Kl. 2a: Julia Kajda

Kl. 3a: Anna Cudak, Anna Lekston, Magdalena Potok, Klaudia Szlęzak, Maja Staszewska, Adrianna Wolska

Kl. 3b: Roksana Chruściel, Kamila Jakubczyk, Natan Kowalczyk, Martyna Komorowska, Kacper Kozłowski, Natalia Orlicka, Jagoda Polak, Natalia Szotek.

Uczestnicy wykonywali rysunek wybranej przez siebie legendy, podania lub baśni małopolskiej techniką pasteli olejnych lub kredkami. Prace zostały opatrzone numerkami przypisanymi do uczniów. Prace oceniała komisja w składzie:

mgr Jolanta Nabiałek

mgr Anna Pęgiel

mgr Wioletta Furgalińska

 mgr Małgorzata Nocoń

Spośród prac wybrano dwa I miejsca: Oliwia Bąk –kl.1b i Ania Lekston – kl.3a

Uczennice będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym konkursu.

Przyznano wyróżnienia :

Wiktoria Jarosz – kl.1a

Natalia Kurek – kl.1a

Jaś Gut – kl.1b

Kamila Jakubczyk – kl.3b

Jagoda Polak – kl.3b

Natalia Szotek – kl. 3b

29 maja odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie najmłodszych klas obejrzeli przedstawienie pt. "Księżniczka na ziarnku grochu". Następnie dyrektor Mirosław Siudyka wręczył wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy i nagrody. Sponsorami nagród była Rada Rodziców oraz pani Renata Habryka.

Na tropie sensacji

12.03.2014 w bibliotece szkolnej zorganizowałyśmy i przeprowadziłyśmy etap szkolny  Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Na tropie sensacji”. Celem konkursu była promocja czytelnictwa oraz popularyzacja literatury dla młodzieży. Organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Filia w Olkuszu, Gimnazjum w Kluczach oraz Gimnazjum nr 1 w Bukownie.

Wymagana literatura do konkursu :

- Morderstwo w Orient Expresie – Agata Christie

- Opowiadania: Tańczące sylwetki  i Zniknięcie młodego lorda– Arthur Conan Doyle

  ze zbioru opowiadań pt. „Sherlock Holmes niepokonany” albo ze zbioru

  „Zniknięcie młodego lorda”

- Nawiedzony dom – Joanna Chmielewska

- Zatrute ciasteczko –Alan Bradley

W etapie szkolnym udział wzięli uczniowie:

klasa II c : Klaudia Białopotocka, Karolina Pietrzyk, Anna Bartman

Do etapu  powiatowego, który odbył się  10.04.2014r. przeszły Klaudia Białopotocka i Karolina Pietrzyk. Udział w konkursie polegał  na przeczytaniu lektur z konkursu i rozwiązaniu testu opracowanego przez organizatorów. Poziom znajomości zadanych do przeczytania książek był bardzo wysoki. Tematyka  konkursu bardzo podobała się uczniom. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło 15.05.2014r.  w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu.

Pasowanie na czytelnika

 

W dniu 04.03.2014 roku w bibliotece szkolnej odbyła się  szczególna lekcja. Biblioteka zamieniła się w bajkowy świat do którego zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych. Po wejściu zostali bardzo serdecznie przywitani przez panie bibliotekarki:

„Ponieważ  jesteście już uczniami naszej szkoły, pilnie się uczycie, znacie alfabet i umiecie czytać, możecie poznawać świat książek”. Uczniowie ze starszych klas przygotowali dla nowych czytelników krótkie przedstawienie pt. „Zaproszenie do bajki”.

Głównym celem lekcji było przygotowanie uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania z biblioteki. Uczniowie zapoznali się z biblioteką szkolną oraz jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych, oraz zasadami korzystania z czytelni, centrum komputerowego i wypożyczalni.

            Następnie każdy uczeń otrzymał swoją kartę czytelnika, zapoznał się z regulaminem wypożyczania książki. Bibliotekarka wypożyczyła każdemu pierwszakowi książkę i wręczyła pamiątkową zakładkę z prośbami książeczki /zakładki wykonali uczniowie z aktywu bibliotecznego/. Uczniowie malowali swoich ulubionych bohaterów książkowych. Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną  z życzeniami wspaniałych przygód w świecie książek i zaproszeni zostali do jej częstych odwiedzin, gdzie będą zawsze mile widziani.

Plebistyt na najpopularniejszą książkę w 2013 r.

WYNIKI

Kategoria Młodzież:

1. Harry Poter J.K.Rowling – cykl
2. Ten Obcy I.Jurgielwiczowa
3. Szeptem B. Fitzpatrick – cykl
4. Zmierzch S. Meyer – cykl
5. Piękne Istoty K.Garcia - cykl...


Kategoria Dzieci:

1. Martynka G.Delahaye, M.Marlier – cykl
2. Scooby – Doo J.Gelsey – cykl
3. Wiersze J.Tuwim
4. Magiczne Drzewo A.Maleszka – cykl
5. Opowieści z Narnii C.S. Lewis – cykl

6. Komiks Gigant – cykl

Andrzejki w bibliotece szkolnej

 

Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny i kawalerowie poprzez wróżby próbowali dowiedzieć się o swoim losie.   Kiedy odbędzie się ich ślub? Jak ma na imię przyszły mąż czy żona? Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa i właśnie do takiej wesołej, wspólnej zabawy zapraszam wszystkie dzieci i dorosłych.

Niepowtarzalny i magiczny klimat pomogli sprawić uczniowie zaprzyjaźnieni z biblioteką: Adrian Suski, Sebastian Kępka, Beata Habryka, Patrycja Suska, Joanna Penkaty, Aleksandra Rosół, Anna Janda, Dominika Spyra, Klaudia Łatka, Dorota Skubis, Justyna Sroka, Klaudia Białopotocka, Paulina Kapusta, Anna Bartman, Wiktoria Szymczyk, Wiktoria Gołpyś. Zadbali o wystrój biblioteki i przygotowali dekoracje pod kierunkiem M.Nocoń i W.Furgalińskiej.

Salon Wróżb Andrzejkowych w naszej bibliotece okazał się wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawa, która dostarczyła wielu przeżyć i emocji zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2013

  

 

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji święta nasza biblioteka przygotowała specjalne lekcje - kawiarenkni literackie. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne oraz brali udział w interaktywnych zabawach i konkursach czytelniczych z nagrodami. Rozwiązywali oni przygotowane wcześniej zagadki literackie i prowadzili dyskusje na temat literatury polskiej, popijając przy tym herbatę. Uczniowie za poprawnie wykonane zadanie dostawali nagrodę, w postaci słodyczy. Ciekawym elementem były wykonywane zadania i ćwiczenia na tablicy interaktywnej.

Zapraszamy do obejrzenie zdjęć w naszej galerii.
 

 

ANDRZEJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś i cieszą się niesłabnącą popularnością, również w naszej szkole. W Andrzejki próbowaliśmy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić tajemnicy. W tym dni uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w zabawie andrzejkowej w naszej bibliotece. 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie
    Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie, ul. Szkolna 8, 32-332 Bukowno
  • 32-6421039

Galeria zdjęć