ZAPRASZAMY!
Akcja „Kartki od Aniołów” dla dzieci z oddziałów onkologicznych
,,Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.
Strach, ból, samotność i niepewność- choremu dziecku i jego rodzinie podczas leczenia w szpitalu onkologicznym towarzyszą trudne emocje. Członkowie fundacji „Gdy Liczy się Czas” postanowili zainicjować akcję pisania kartek dla dzieci „WYLOSUJ ANIOŁA”, która ma na celu wsparcie oraz wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. Akcja ,,WYLOSUJ ANIOŁA” powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Uczniowie klasa 7c wraz z wychowawcą podczas zajęć lekcyjnych, przygotowali własnoręczne kartki świąteczne dla dzieci ze szpitala onkologicznego. Każdy uczeń zilustrował swoją osobistą kartkę z pozytywnymi słowami wsparcia dla małych pacjentów, którzy leczą się na choroby nowotworowe. Była to lekcja zawierająca wiele edukacyjnych umiejętności i nie tylko, uczniowie „zatrzymali się” na moment w swoim świecie i zrozumieli, że ich rówieśnicy za murami szpitala walczą często z ciężkimi chorobami. Lekcja była bardzo wzruszająca i budząca wiele empatii.
Sylwia Kluczewska
1
PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY
Zapraszamy do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego
dla osób używających/uzależnionych od alkoholu
lub narkotyków i członków ich rodzin,
także w zakresie uzależnień behawioralnych.Od 2 stycznia 2024 r.
Porady oraz konsultacje są udzielane
w każdy WTOREK
w godzinach od 16.00 do 18.00
w budynku Przychodni MEDBUK Sp. z o.o. w Bukownie ul. Zwycięstwa (pokój nr 15, I piętro).
Życzenia
Jesień w lesie grzyby niesie...
Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu
” Jesień w lesie grzyby niesie”.
15 grudnia 2023 roku w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Olkuszu odbyło się uroczyste podsumowanie XI edycji konkursu plastycznego „Jesień w lesie grzyby niesie” zorganizowanego w ramach realizacji akcji oświatowo–zdrowotnej „Profilaktyka zatruć grzybami” przez Inspekcję Sanitarną w Olkuszu. W tym roku konkurs skierowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu powiatu olkuskiego. Głównym celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat najbardziej popularnych grzybów występujących w lasach naszego powiatu, jak również nabycie umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów jadalnych od niejadalnych i trujących.
Na konkurs wpłynęło 125 prac z 24 placówek oświatowych z terenu powiatu olkuskiego. Komisja Konkursowa przyznała 29 nagród, 14 wyróżnień oraz 4 nagrody Grand Prix. Uczennice klasy 3 a osiągnęły wysokie lokaty w konkursie.
W kategorii PLAKAT – HANNA ZAŁOGA zajęła I miejsce , natomiast ZUZANNA CZECH
zajęła III miejsce.
Gratulacje dla uczennic naszej szkoły.
Beata Wójcik
1
TURNIEJ ANRZEJKOWO-MIKOŁAJKOWY
W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada dla uczniów klas I-III zorganizowano cykl imprez sportowych:
· Rozgrywki dla klas pierwszych - uczniowie rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych. Największym sprytem wykazała się klasa I c.
· Mini turniej piłki nożnej, w którym pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie: Leon Celej, Wiktor Gmitruk, Jakub Wąs. Królem strzelców został Wiktor Gmitruk.
· Zawody na pływalni szkolnej dla klas drugich i trzecich, w których każdy uczestnik miał do przepłynięcia 25 m stylem dowolnym.
Klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:
Klasy II:
Dziewczęta
I miejsce – Zuzanna Zaremba - klasa 2 b
II miejsce – Hanna Kołba – klasa 2 b
III miejsce – Lena Bobko – klasa 2 a
Chłopcy
I miejsce – Leon Celej – klasa 2 b
II miejsce – Tymoteusz Kaleciński – klasa 2 a
III miejsce – Błażej Stefański – klasa 2 b
Klasy III
Dziewczęta
I miejsce – Urszula Skubis - klasa 3 a
II miejsce – Sara Dudek – klasa 3 a
III miejsce – Zofia Lekston – klasa 3 a
Chłopcy
I miejsce – Alan Szota– klasa 2 a
II miejsce – Tymoteusz Czerniak – klasa 3 c
Cieszymy się, że uczniowie chętnie biorą udział w zawodach i pamiętają, że „Ruch rzeźbi serce, umysł i ciało”.
A. Karcz, J. Oleś, B. Wójcik
16
„Noc w szkole”
W ramach realizacji projektu Pomagam, bo lubię :), w piątek 15 grudnia zorganizowaliśmy NOC WOLONTARIATU. Uczennice klasy 7a (Julka, Ania, Patrycja, Amelka, Natalka i Zuzia) promowały wolontariat poprzez:
- emisję filmu na temat wolontariatu,
- przygotowały prezentację o różnych formach wolontariatu,
- przeprowadziły Quiz na podstawie filmu i prezentacji,
- zwycięskie zespoły zostały nagrodzone.
Podczas nocy wykonywaliśmy również kartki świąteczne, które przekażemy pensjonariuszom Domu Opieki. W tym miejscu dziękujemy za pomoc P. Katarzynie Gajdziszewskiej i P. Magdzie Łaskawiec.
Nie zabrakło też czasu na integrację społeczności szkolnej podczas gier i zabaw przy dźwiękach muzyki. Dla uczniów przygotowano również poczęstunek ;)
Noc wolontariatu odbyła się w ramach realizacji Projektu „WOW – Wolontariat otwarty na wyzwania w powiecie olkuskim”, który jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem „Res Sacra Miser”.
AK, JO
9
,,WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE- ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA KAI”
Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczyło przynieść zebrane przez siebie nakrętki i wsypać je do żółtego kosza na terenie naszej szkoły.
Nakrętki przekazywane są potrzebującym, a następnie trafiają do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny. Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat !!! ). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania od plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych z odpadów.
Zbiórka nakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego, czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne. Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem i ogromnym sercem, włączyli się do zbiórki nakrętek dla Kai- dziewczynki, która choruje na chorobę genetyczną- trisomię 21- powszechnie znaną pod nazwą zespołu Downa. Tylko odpowiednia rehabilitacja daje szanse Kai na samodzielność w przyszłości i prawidłowy rozwój psychoruchowy. W imieniu Rodziców dziewczynki, serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej.
Sylwia Kluczewska
2
Konkurs Kaligraficzny
Konkurs Kaligraficzny
„MISTRZ KALIGRAFII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W BUKOWNIE"
w roku szkolnym 2023/2024.
15 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Bukownie odbył się szkolny etap konkursu kaligraficznego dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
Celem konkursu było propagowanie idei pięknego pisania, rozpowszechnianie umiejętności kaligraficznych, przekazywanie wiedzy dotyczącej piśmiennictwa i uwrażliwianie na walory estetyczne odręcznej pisowni.
Dokonując oceny prac uczniów komisja kierowała się następującymi kryteriami:
czytelność zapisu, estetyka, kształt i proporcjonalność liter, konsekwencja zapisu wyznaczonego do przepisania tekstu konkursowego, dbałość o poprawność ortograficzną
i interpunkcyjną.
W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas drugich i trzecich.
Zadanie konkursowe polegało na przepisaniu w ciągu 45 minut tekstu wiersza Jana Brzechwy pt. „ Psie smutki”.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:,
I miejsce otrzymała Amelia Kalecińska z klasy III a
II miejsce zdobyła Urszula Skubis z klasy III a ,
III miejsce zdobyła Zuzanna Czech z klasy III a , wychowawca Beata Wójcik
Wyróżnienia otrzymali:
Maciej Gnyla i Julia Zygadło z klasy III c, wychowawca Bogusława Adamowicz
Błażej Stefański z klasy II b, wychowawca Edyta Werner
Amelia Żebrak – Herian z klasy II c, wychowawca Elżbieta Jedynak
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Organizatorki konkursu:
Bogusława Adamowicz, Beata Wójcik
Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie
4 grudnia 2023 roku uczniowie z klas 3 a i 3c wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Planetarium Śląskim w Chorzowie - najstarszym obserwatorium astronomicznym w Polsce.
Pierwszym etapem wycieczki był udział w warsztatach grupowych.
W obserwatorium astronomicznym dzieci obejrzały prezentację multimedialną na dużym ekranie o gwiazdozbiorach i kosmosie.
Uczestniczyły także w zajęciach meteorologicznych. W stacji meteorologicznej dowiedziały się, na czym polega praca meteorologa. Podczas warsztatów uczniowie poznali mechaniczne i elektroniczne przyrządy meteorologiczne, a także samodzielnie wykonali pomiary kilku składników pogody.
Kolejnym etapem wycieczki było uczestnictwo w dwugodzinnej lekcji pod sferycznym niebem planetarium. Zajęcia pod nazwą „ Królestwo Planet” prezentujące różne zjawiska astronomiczne pozwoliły na obserwację gwiazd i gwiazdozbiorów , poznanie nazw gwiazdozbiorów oraz nazw kolejnych planet w Układzie Słonecznym. Dzieci dowiedziały się między innymi , dlaczego gwiazdy spacerują po niebie, czym jest Słońce, kiedy wschodzi, a kiedy zachodzi oraz jak zmienia się wygląd nieba.
Uczestnictwo w zajęciach astronomicznych wpłynęło na pogłębienie wiedzy uczniów oraz poszerzenie ich zainteresowań kosmosem.
Największe wrażenie na uczniach zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli potężna budowla z kopułą , w której odtwarzany jest wygląd nieba. Dzieci zobaczyły fantastyczny spektakl na sztucznie stworzonym niebie oraz mogły zaobserwować zjawiska zachodzące w Układzie Słonecznym. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.
Beata Wójcik
Bogusława Adamowicz
1
Godziny otwarcia basenu
Basen będzie nieczynny w następujących dniach:
23.12-31.12.2023 r.
Z wizytą na Olimpie…
W listopadzie w klasach V a, V b i V C miały miejsce nietypowe lekcje- ,,Z wizytą na Olimpie”. Sala lekcyjna zamieniła się w pałac Zeusa. Każdy z uczniów wcielił się w postać wybranego boga - były odpowiednie kostiumy i atrybuty.
Nie zabrakło też boskiego pokarmu - ambrozji i nektaru. Ogromne emocje towarzyszyły uczniom podczas rozwiązywania zadań konkursowych. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą ze znajomości mitów greckich. Na uczcie pojawiło się wielu pięknie ubranych bogów, bogiń i herosów, którzy opowiedzieli, kim są i czym się zajmują. Ta lekcja podsumowała wiedzę i utrwaliła wiadomości uczniów na temat mitologii greckiej.
Sylwia Kluczewska
1
WOW czyli WOLONTARIAT
„WOW - Wolontariat otwarty na wyzwania w powiecie olkuskim” to już kolejny projekt który realizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser”. Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu rozwoju wolontariatu stałego na rzecz rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością świadczonego w Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie, na Skałce.
Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 27.10. w siedzibie stowarzyszenia, gdzie zorganizowano BAL dla dzieci i rodzin z „Kawiarenki Pod Parasolem” Nasze wolontariuszki Julka, Ania, Amelka, Natalka, Patrycja, Zuzia miały okazję poznać ich i wspólnie się bawić.
Dziewczyny w dniach 15 – 16.11. uczestniczyły w warsztatach szkoleniowych na których doskonaliły umiejętność pracy w zespole, poszukiwały pomysłów na promocję wolontariatu w naszym środowisku.
Teraz kolej na promocję wolontariatu w naszej szkole i przygodę z wolontariatem długoterminowym – spotkanie z adresatami projektu odbędzie się 30.11. na Skałce.
Hasło, które wolontariuszki będą miały na swoich koszulkach to – POMAGAM, BO LUBIĘ :)
Projekt ten jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030.
AK, JO
2
SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY...
SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY
CZYLI POMARAŃCZOWE BLUZY :)
Dzięki deklaracji władz miasta Bukowno szkolny budżet partycypacyjny wraca do naszej szkoły! Jest to możliwe dzięki projektowi „Postaw na działanie - partycypacja uczniów szkół powiatu olkuskiego i krakowskiego”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Za nami już wyjazdowe szkolenie, którego efektem jest rapowy opis działań i korzyści jakie daje możliwość realizacji SBP.
Zobaczcie jaką kreatywnością wykazały się Amelka, Patrycja, Natalka, Lena i Ania :)
W naszej szkole taka opcja
Dla dziewczyny i dla chłopca
Można projekt swój ogłosić
Przy tym siana trochę skosić
Posłuchajcie to nie bzdety
To uczniowskie są budżety
Naszą szkołę można wspierać
I budżety w niej wybierać
Przy tym dobra jest zabawa
To dla wszystkich ważna sprawa
Wymyśl pomysł swój na zmianę
I go daj nam na wymianę
Opisz go bardzo dokładnie
Lecz nie musisz pisać ładnie
My się potem tym zajmiemy
W szkole go wypromujemy
Nasza szkoła będzie lepsza
Więcej ozdób i powietrza
A Ty możesz zostać znany
Przez kolegów szanowany
Bo kto projekt swój przyniesie
Ten już nie zostanie w lesie
Żaden projekt nie jest głupi
Musisz tylko się ciut skupić
Już trzeci rok tu działamy
A doświadczenia wciąż nabieramy
Wstydliwy nie bądź plis
A będziesz działał z nami dziś
Teraz zostało już tylko działanie.
Przypominamy nasze hasło DOSTRZEŻ, WSPÓŁPRACUJ I TWÓRZ.
AK, JO
2
Święto Misia...
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. W klasie 2c z tej okazji dzieci przyniosły do szkoły swoje misie. Nie lada zaskoczeniem był Pan Miś, który przywitał dzieci. Po wejściu do klasy czekał na nich ogromny pluszowy miś na miejscu pani. Dzieci opowiadały swoje historie związane z ich przytulankami. Obejrzały bajkę i dowiedziały się, skąd wziął się ten dzień. W dalszej części zajęć uczniowie wyklejali kontury różnych misiów wełną, bibułą. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a piękne prace będą zdobiły salę.
Pluszowy Miś to symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie wielu ważnych wspomnień…
Elżbieta Jedynak
1
Mały człowiek duża sprawa. Mały człowiek ma swe prawa
20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w klasie 2C pani wychowawczyni Elżbieta Jedynak i pani psycholog – Magdalena Łaskawiec przeprowadziły nietypową lekcję.
Najpierw przy pomocy prezentacji Pani Magda zapoznała dzieci, z prawami, jakie posiadają, kiedy zostały zapisane i gdzie można ich szukać. Kolejnym punktem zajęć była przygotowaną przez Panią Elę praca w dwóch grupach. Pierwsza grupa musiała z spośród wielu możliwości wybrać według nich najważniejsze prawa, zaś druga odnaleźć, jakie obowiązki mogą mieć dzieci. Podczas wspólnej rozmowy dzieci musiały uzasadnić swoje wybory. Na koniec wspólnie stworzyły gazetkę, która zawisła na szkolnym korytarzu. W czasie zajęć wysłuchały także piosenki o prawach dziecka.
Lekcja ta miała pomóc budować świadomość dzieci. Pokazywała uczniom, że powinny znać swoje prawa, rozumieć je i właściwie z nich korzystać.
1
Razem Trzymamy Formę!
W dniu 15 listopada 2023 r. uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w naszej szkole przez przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olkuszu. Nadrzędnym celem zajęć było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez przekazanie uczniom niezbędnej wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, zbilansowanej diety, umiejętności czytania etykiet produktów spożywczych. Ważnym tematem poruszanym przez pracowników Inspekcji Sanitarnej w Olkuszu było także, jaki wpływ na nasz układ oddechowy ma używanie e- papierosów i innych wyrobów bezdymnych. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą negatywnych skutków picia napojów energetyzujących oraz zostali poinformowani o nowej jednostce chorobowej, jaką jest EVALI, która to właśnie związana jest z paleniem elektronicznych inhalatorów nikotyny- e-papierosów.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Rozpoczęcie nauki jest bardzo ważnym momentem zarówno w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Kady mały człowiek z niepokojem, obawą, ale i wielkim zainteresowaniem przekracza po raz pierwszy próg szkoły. To tutaj poznaje nowych kolegów, wychowawców, nauczycieli oraz zdobywa wiele cennych wiadomości i umiejętności. Jedną z ważniejszych szkolnych tradycji jest pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Ten wyjątkowy dla wszystkich dzień odbył się 7 listopada 2023roku. Przy udziale Dyrekcji Szkoły, Władz Miasta, zaproszonych gości i rodziców pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet społeczności uczniowskiej. Dzieci pięknie zaprezentowały się w programie artystycznym, a w nagrodę otrzymały pamiątkowe medale i burzę oklasków. Wspaniała uroczystość zakończyła się pamiątkową fotografią i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Anna Pęgiel
Anna Szlęzak
Aleksandra Żak Ąleksandra Żuchowska
Wycieczka do Teatru Groteska w Krakowie
Dnia 09.11.2023r. klasy: 1c, 2c, 2b wybrały się do krakowskiego Teatru Groteska w celu obejrzenia spektaklu pt. „Tygrys Pietrek”, który został wyróżniony certyfikatem jakości ASSITEJ (Świadectwem Najwyższej Jakości i Poziomu Artystycznego) przyznanego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ,, ASSITEJ”.
Celem wycieczki było rozbudzenie u dzieci zainteresowania teatrem, rozwijanie ciekawości świata, percepcji- stymulacja wzroku, słuchu i pamięci . Zachęcenie do występu przed publicznością, a poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami wyzwalanie u uczniów wielu pozytywnych emocji i odreagowanie stresów.
Po dotarciu na miejsce, uczniowie z wielką niecierpliwością, a zarazem ciekawością czekali na rozpoczęcie spektaklu.
Spektakl opowiadał o ciekawych przygodach lękliwego Tygryska Pietrka, któremu odważne Tygrysy zabierały paski. Żeby je odzyskać główny bohater wyruszył na daleką wyprawę w nieznane, w poszukiwaniu odwagi. Przedstawienie było dla dzieci bardzo atrakcyjne.
Piękne, kolorowe kostiumy, wesołe, wpadające w ucho piosenki, doskonała gra aktorska i animacja lalek, przyczyniły się do tego, że dzieci były zachwycone. Uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były dowodem na to, że pobyt w teatrze na długo pozostanie w ich pamięci.
A.Pęgiel, E.Jedynak, E.Werner, M.Łaskawiec, A.Żak
2
11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości
Niepodległość jest największą wartością dla każdego narodu. 11 listopada 1918 roku był dla Polaków pierwszym dniem wolności po 123 latach zaborów, państwo polskie odrodziło się odzyskując niepodległość. Obchodzone z tej okazji Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam o naszej historii, trudnej i długiej drodze do niepodległości oraz bohaterach, którzy walczyli i przelewali krew za wolną Polskę. Ten corocznie celebrowany dzień, we współczesnej Polsce jest jednym z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych. Dzisiaj my wszyscy możemy cieszyć się z naszej wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, pamiętając, że służba i praca dla niej to nie tylko obowiązek, ale także przywilej i honor.
Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad wieku, w piątek 10 listopada 2023 roku, uczniowie klasy : 6a, 7a, 7b i 7c wraz z opiekunami, wzięli udział w uroczystym apelu, zorganizowanym dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy, jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Sylwia Kluczewska, Danuta Dębska, Justyna Wilk
Archiwum Aktualności