Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festyn rodzinny.
Festyn rodzinny
Festyn rodzinny
FESTYN RODZINNY
Dnia 18.10.2017 roku po raz kolejny odbył się FESTYN RODZINNY dla uczniów klas I – III edukacji wczesnoszkolnej w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada.
Organizując festyny pamiętamy, że podstawową aktywnością młodego człowieka jest zabawa. Podczas zabawy dziecko ma możliwość rozładowania negatywnych emocji, odczuwa radość i przyjemność, zwiększa poczucie własnej wartości.
Festyny rodzinne są sposobem na wzmacnianie więzi dziecka z rodzicami. Jest to również dowód na zaangażowanie rodziców i sposób na przekazanie dziecku, że rodzice nie tylko kochają je, ale lubią również spędzać z nim czas.
Zabawa ma ogromną moc, pomaga bowiem dzieciom uporać się z trudnymi dla nich sytuacjami. Z kolei dla rodziców jest to źródło wiedzy o własnym dziecku i sposób na budowanie silnej więzi oraz wsparcie rozwoju swojej pociechy.
Pamiętajmy: „Uśmiech dziecka ma cudowną moc - rozgania wszystkie czarne chmury i nie sposób go nie odwzajemnić”.
- Karcz, J. Oleś, B. Wójcik
Zawody wojewódzkie
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zawody wojewódzkie.
Biegi przełajowe
11 października 2017 r w Nowym Targu odbyły się zawody wojewódzkie w sztafetowych biegach przełajowych. Do zawodów tych awansowała sztafeta dziewcząt klas 4-6 szkoły podstawowej, która w województwie zajęła 24 miejsce na 36 sztafet startujących.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.
APEL PAPIESKI
Dnia 5 października 2017 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji XVII Dnia Papieskiego pod hasłem: ,,Idźmy naprzód z nadzieją”
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - "Idźmy naprzód z nadzieją" - zaczerpnięte jest z listu apostolskiego św. Jana Pawła II "Novo millennio ineunte" wydanego zakończenie Roku Jubileuszowego 2000 - jest to zaproszenie do tego, by poprzez Dzień Papieski docierać do głębi nauczania Papieża-Polaka. Jest to również zwrócenie uwagi na siłę nadziei, która pozwala ludziom iść naprzód.
Montaż słowno – muzyczny został przygotowany z udziałem kl. V b. Uroczystość przybliżyła nauczanie i pontyfikat naszego wielkiego Rodaka. Następnie przedstawiono prezentację na temat nadziei. Głównym jej przesłaniem było ukazanie Karola Wojtyły jako prawdziwego człowieka nadziei.
Przez swój przykład uczy, że trzeba wierzyć, działać, a w końcu być człowiekiem nadziei.
Całość przedstawienia wzbogaciła scenografia oraz pieśni religijne wykonane przez dzieci uczestniczące w przedstawieniu.
Barbara Płotnikowska, Justyna Wilk
Pielgrzymka
We wtorek 3 października uczniowie trzecich klas trzecich gimnazjum pod opieką
p. Katarzyny Gajdziszewskiej, p. Marianny Kluzy i ks. Tomasza Sroczyńskiego udali się
na VI diecezjalną pielgrzymkę gimnazjalistów diecezji sosnowieckiej. Odwiedziny u Matki Bożej Kalwaryjskiej rozpoczęły bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Każdy z pielgrzymów niósł swoje własne intencje, które złożyliśmy na ołtarzu w czasie Mszy Świętej koncelebrowanej. Pasterz diecezji J. E. Bp Grzegorz Kaszak przypomniał o tym, że Maryja jest Matką, która się o nas troszczy, dostrzega wszystkie potrzeby i przez ręce Jezusa daje nam to, co dla nas najlepsze. Po Mszy Świętej około 900 gimnazjalistów diecezji sosnowieckiej Aktem Zawierzenia oddało swoje życie pod opiekę Maryi. Uczniowie naszej szkoły umocnieni Eucharystią udali się do miasta papieskiego – Wadowic. Tutaj zwiedzili przepiękne i nowoczesne Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II. Z wielkim przejęciem i wzruszeniem przypomnieli sobie postać Świętego Polaka. Wędrówka z Janem Pawłem rozpoczęła się od dnia Jego narodzin a zakończyła wyniesieniem na ołtarze. Uczniowie obejrzeli bezcenne pamiątki, takie jak narty papieża, kajak, ziemię z miejsc
do których pielgrzymował, pistolet, którym 13 maja 1981 r. strzelał Ali Agca, garnitur
z kroplami krwi papieża i wiele innych. Pielgrzymkę zakończyliśmy próbując pysznych kremówek papieskich na wadowickim rynku.Relacja z pielgrzymki znajduje się na stronie diecezji sosnowieckiej pod adresem http://www.diecezja.sosnowiec.pl/specjalne/5475-gimnazjalisci-u-matki-wizyta-pazdziernikowa
Katarzyna Gajdziszewska
Próba pobicia rekordu...
16 października nasza szkoła wzięła udział w akcji próby pobicia rekordu
w największej lekcji resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Akcję po raz piąty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować".Celem akcji – oczywiście poza chęcią pobicia rekordu – było rozpropagowanie wiedzy na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz nauczanie poprawnego wykonywania elementów resuscytacji: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechów ratowniczych.
Ogółem, czynny udział w tej niecodziennej lekcji przy 6 fantomach, brało udział 73 uczestników. Wśród nich: 67 uczniów, dyrekcja, nauczyciele, pielęgniarka oraz ratownik medyczny.
Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała nieustannie przez 30 minut.Kolejna próba bicia rekordu w naszej szkole przebiegła prawidłowo.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wielkie zaangażowanie i poważne potraktowanie zadania.Maria Wojdyło
Bicie rekordu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bicie rekordu.
DEN
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DEN.
GEOsfera
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii GEOsfera.
Wycieczka 3 c...
9 października 2017 roku uczniowie klasy 3 c edukacji wczesnoszkolnej wybrali się do Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, gdzie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo- geologicznych.
Podczas warsztatów w praktyczny i ciekawy sposób dowiedzieli się wielu cennych informacji o naszej planecie, jej prehistorii, roślinności i skamieniałościach. Następnie wybrali się na spacer po parku, gdzie zlokalizowano Ogród Sensoryczny. Rośnie tu bardzo wiele gatunków roślin, które w bezpośrednim kontakcie dostarczają wiele doznań dla wszystkich zmysłów. Podążając alejami uczniowie poszukiwali czających się w parku dinozaurów.
Kolejną atrakcją było ognisko zorganizowane przez rodziców, jak i duży plac zabaw wyposażony w zjeżdżalnie, huśtawki, karuzelę i bujane koniki. I tak w ciekawy sposób połączyliśmy naukę z zabawą.
Stypendia na rok szkolny 2017/2018
Do 26 października 2017 r. trwa nabór wniosków o przyznanie stypendiów na rok szkolny 2017/2018 dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości.
Stypendia są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i będą wypłacane w projekcie pozakonkursowym pn. „Regionalny Program Stypendialny”, realizowanym przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.5 Wsparcie uczniów zdolnych, Typ projektu A Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych).
Szczegółowe informacje, w tym formularze niezbędne do ubiegania się o ww. stypendium, dostępne są na stronie internetowej https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/praca-i-edukacja/regionalny-program-stypendialny/regionalny-program-stypendialny-20172018.
Zapraszamy do uczestnictwa.
Wycieczka do skoczowa i Górek Małych
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do skoczowa i Górek Małych.
Wycieczka...
WYCIECZKA DO SKOCZOWA I GÓREK MAŁYCH
29. 09. 2017 r. uczniowie klas II a, III a i III d wybrały się w malownicze zakątki Beskidu Śląskiego. Pierwszym punktem wycieczki był Skoczów, skąd udaliśmy się spacer na szczyt Kaplicówka, gdzie znajduje się kaplica św. Jana Sarkandra i papieski krzyż. Stąd uczniowie podziwiali piękny widok pobliskich gór, a pani przewodnik przedstawiła nazwy widocznych szczytów i opowiedziała wiele ciekawych legend i podań związanych z ich powstaniem.
Następnie pojechaliśmy do Górek Małych do „Chlebowej Chaty” - magicznego miejsca,
o którym tak mówią jej założyciele: „Jest to miejsce, gdzie młodzi mogą zobaczyć, a starsi przypomnieć sobie jak wędruje ziarenko, aby w postaci chleba znalazło się na stole”.
Tutaj uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat produkcji chleba, śmietany, masła, sera, miodu oraz zobaczyć mnóstwo eksponatów, niezbędnych do życia
w dawnych czasach.
Niewątpliwie, jednak najwięcej radości dzieciom sprawiła możliwość samodzielnego wykonania masła, twarogu i wypieku podpłomyków oraz ich degustacja z miodem, masłem, serem i kawą zbożową.
Wizyta w Chlebowej Chacie na wszystkich uczestnikach wywarła ogromne wrażenie.Bogusława Adamowicz
Danuta Brzozowska
Maria Wojdyło
Biegi sztafetowe
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Biegi sztafetowe.
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE – ETAP POWIATOWY.
W dniu 26 września 2017 roku w Olkuszu odbyły się powiatowe zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Zawody wynikały z Małopolskiego Kalendarza Szkolnych Zawodów Sportowych. Nasza szkoła również uczestniczyła w zawodach. Wystawiliśmy cztery sztafety w dwóch kategoriach wiekowych – uczniowie szkoły podstawowej oraz uczniowie klas gimnazjalnych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Każda sztafeta liczyła dziesięciu zawodników.
W kategorii dziewcząt urodzonych w 2005 roku i młodszych wystartowało siedem sztafet ze szkół powiatu olkuskiego. Nasza sztafeta dziewcząt zajęła drugie miejsce, co zagwarantowało jej udział w zawodach na szczeblu wojewódzkim.
W kategorii chłopców szkoły podstawowej wystartowało dziesięć sztafet ze szkół powiatu olkuskiego. Nasi chłopcy godnie reprezentowali szkołę. W klasyfikacji końcowej zajęli szóste miejsce.
W kategorii dziewcząt klas gimnazjalnych z powiatu olkuskiego uczestniczyło pięć sztafet. Nasze dziewczęta zajęły trzecie miejsce na podium.
W kategorii chłopców klas gimnazjalnych uczestniczyło siedem sztafet. W bardzo zaciętej walce nasi chłopcy uklasyfikowali się na trzeciej pozycji, co dało nam medalowe trzecie miejsce na podium.
W finale wojewódzkim trzymamy kciuki za dobre wyniki naszej sztafety dziewcząt w kategorii szkół podstawowych.
Marcela Kowala-Grybska
Sprzątanie świata
28 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie kolejny raz uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”. Tegoroczna ogólnopolska akcja odbyła się pod przewodnim hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”.
Ideą 24. akcji jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie uczestników do działania na rzecz środowiska. Akcję rozpoczęto od poinformowania o głównych celach przedsięwzięcia oraz od zapoznania uczestników z zasadami bezpiecznego zachowania. Wszyscy uczniowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawice i worki na śmieci solidnie posprzątali wyznaczone tereny. Efekt był zadowalający. Uczniowie klas I-III sprzątali teren wokół boiska szkolnego i basenu oraz pobliski las. Klasy IV-VI sprzątały tereny leśne przy ul. Szkolnej oraz przy cmentarzu parafialnym. Klasy VII i gimnazjalne porządkowały las wzdłuż ul. Nowej. Zebrane worki ze śmieciami pozostawiono w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Akcja „ Sprzątanie świata” to nie tylko coroczne zbieranie śmieci, ale także uświadamianie potrzeby zmiany w życiu codziennym, polegającej na robieniu świadomych zakupów, produkowaniu mniejszej ilości odpadów i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiorki odpadów.
Projekt ekologiczny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Projekt ekologiczny.
PROJEKT EKOLOGICZNY
PROJEKT EKOLOGICZNY
„OCZYŚĆ ATMOSFERĘ”W dniach 11 i 13 września uczniowie klasy II a brali udział w cyklu warsztatów
w ramach projektu ekologicznego „Oczyść atmosferę”.
Głównym celem projektu było: przekazanie dzieciom, a za ich pośrednictwem także rodzicom, podstawowych informacji na temat łatwych do zaobserwowania skutków środowiskowych zanieczyszczenia powietrza oraz kształtowanie postaw sprzyjających ochronie środowiska.
Cykl warsztatów dla uczniów prowadził trener z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Krakowie. Podczas warsztatu stacjonarnego dzieci na podstawie prostych doświadczeń poznały wiadomości o powietrzu, smogu i zanieczyszczeniach oraz rozmawiały na temat sposobów dbania o czystość środowiska.
Podczas zajęć w terenie dzieci między innymi przeprowadziły swoje samodzielne badania jakości powietrza w wybranych miejscach oraz uczestniczyły w wielu ciekawych ćwiczeniach, zabawach i grach terenowych.
W ramach podsumowania projektu i utrwalenia zdobytych wiadomości uczniowie wraz
z rodzicami brali udział w rodzinnym konkursie plastycznym na temat „Wszyscy dbamy
o czyste powietrze w naszym środowisku”.
Udział w warsztatach pozwolił dzieciom zrozumieć jak ważne jest czyste powietrze dla ludzi, zwierząt i roślin oraz jak oni sami mogą wpływać na stan powietrza
w Bukownie teraz i w przyszłości.Maria Wojdyło
Zapraszamy na krytą pływalnię...
Zapraszamy na krytą pływalnię przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bukownie, która oferuje basen o długości 25 metrów i szerokości 12,5 metrów. Pływalnia posiada 6 torów o głębokości od 1metra do 2 metrów. Z basenu mogą korzystać osoby indywidualnie oraz grupy zorganizowane. Zajęcia na pływalni dla grup zorganizowanych odbywają się według ustalonego harmonogramu, a nauka pływania prowadzona jest przez instruktorów.
Opłaty za korzystanie z pływalni:
- Dzieci i młodzież ucząca się – 2,50 zł/godz.
- Dorośli – 6,00 zł/godz.
- Dla członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny przysługuje dodatkowa zniżka w wysokości 50 %.
Można również zakupić karnety:
- karnet o wartości 60,00 zł w cenie 50,00 zł,
- karnet o wartości 125,00 zł w cenie 100,00 zł,
- karnet o wartości 156,00 zł w cenie 120,00 zł.
Istnieje również możliwość rezerwacji-wynajęcia pływalni dla szkół, zakładów pracy, osób prywatnych itp. W sprawie rezerwacji proszę kontaktować się z sekretariatem szkoły (tel. 32 642-11-34).
Zarządca krytej pływalni informuje, że woda w basenie spełnia wszystkie wymogi Rozporządzenia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach.
Archiwum Aktualności