„Zobaczyć niewidoczne”
6 marca w bibliotece szkolnej zgromadziła się młodzież skupiona wokół projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, aby wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych okręgu Małopolskiego oddziału
w Olkuszu – p. Annę Gałecką i p. Kazimierza Bajura.
Uczniowie z wielkim zaciekawieniem wysłuchali prelekcji dotyczącej rodzajów i przyczyn niepełnosprawności, szczególnie tej, która dotyczy osób ociemniałych i niewidomych, ich codziennym życiu, problemów z jakimi się spotykają i sposobom radzenia sobie z nimi. Po części teoretycznej przyszła kolej na część praktyczną. Nasi wolontariusze mogli „dotknąć” pisma niewidomych – alfabetu Braille’a, przekonać się, że można czytać dotykiem.
Ze specjalnymi opaskami na oczach przemieszczali się w konkretnym kierunku badając podłoże białą laską, obierali jarzyny, nalewali wodę do szklanki. Jeden z uczniów układał nawet kostkę Rubika, która na kolorowych płytkach miała też wypukłe znaki. Trzeba przyznać, że poszło mu wyśmienicie. Ciekawym doświadczeniem było praktyczne poznanie różnych wad wzroku (astygmatyzm, jaskra, retinopatia cukrzycowa, widzenie tunelowe i in.) przy pomocy specjalnych okularów. Pani Anna za pomocą urządzenia, które po przyłożeniu do przedmiotu informuje o jego kolorze zademonstrowała uczestnikom warsztatów sposób rozpoznawania kolorów przez niewidomych.
Nagrodą dla wszystkich, którzy podjęli się próby wejścia w rolę niewidomego była wizytówka z imieniem i nazwiskiem, którą pan Kazimierz wykonywał alfabetem Braille’a.
Uczestnicy mogli też zadawać prowadzącym pytania. Oto część z nich.
-Czy istnieje alfabet dla głuchoniewidomych?
- Tak, jest to alfabet Lorma.
- Jak panu Kazimierzowi udało się ukończyć studia prawnicze?
- Było bardzo trudno. Trzeba było wypożyczać potrzebne książki, prosić kogoś
o przeczytanie i nagranie tekstu, przepisać potrzebną treść i dopiero się uczyć.
- Jak pomóc osobie niewidomej?
- Można pomóc przy wejściu do autobusu, przejściu przez ulicę, ustąpić miejsca
w autobusie. Należy jednak pamiętać, by wcześniej zapytać, czy dana osoba życzy sobie pomocy.
- Jak niewidomemu wytłumaczyć pojęcie koloru?
- Najlepiej za pomocą innych zmysłów, porównując kolor do konkretnych smaków
i temperatury.
Na koniec warsztatów uczniowie podziękowali prowadzącym i wykonali wspólną fotografię.
Dziękujemy za dostarczenie niezapomnianych przeżyć!
Jolanta Oleś, Katarzyna Gajdziszewska