Zmarł wieloletni nauczyciel szkoły...
Warsztaty profilaktyczne z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych
W dniach 17, 18 i 20 marca odbyły się w naszej Szkole warsztaty profilaktyczne dla wszystkich klas 4, 7 oraz 8 prowadzone przez pana Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Krakowa. Warsztaty dedykowane dla klas 4 - „STOPuj Agresja i przemoc” oraz dla klas 7 „Wet za wet Agresja i przemoc” dotyczyły profilaktyki zachowań ryzykownych -przeciwdziałania agresji i przemocy rówieśniczej. Podczas zajęć uczniowie tych klas dowiedzieli się w jaki sposób można reagować na zachowania im nieodpowiadające, takie jak: prowokacje ze strony innych uczniów dotyczące agresji słownej jak i fizycznej. Uczniowie nabyli umiejętności w zakresie skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów, wypracowali asertywną postawę wobec osoby stosującej przemoc werbalną i niewerbalną. Wzmocnione zostały kompetencje uczniów w zakresie reagowania na zachowania przekraczające granice. Celem powyższych zajęć było także kształtowanie dobrego klimatu społecznego w klasie oraz zdrowych relacji interpersonalnych.
Nadrzędnym celem warsztatów profilaktycznych dla klas 8 „Freedom Substancje” była edukacja młodzieży na temat konsekwencji zdrowotnych, społecznych i prawnych używania substancji psychoaktywnych oraz kształtowanie wrażliwości na szeroki i złożony problem, jakim jest zjawisko używania tychże substancji. Za pomocą specjalnych okularów symulujących stan po spożyciu alkoholu uczniowie najstarszych klas przekonali się jak mocno ograniczona jest wtedy koordynacja wzrokowo-ruchowa człowieka. Zmiany odczuwane podczas noszenia okularów to również między innymi dezorientacja, zniekształcenie widzenia, zmiany percepcji głębi i odległości. Ćwiczenia te służyły do budowania świadomości u młodzieży w zakresie nadużywania substancji odurzających i ich wpływu na organizm.
Agnieszka Piątek
9
Znamię! Znam je?
W dniu 11 marca 2025 r. uczniowie klasy VII a, VII b, VII c i VIII a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i profilaktycznych promujących zdrowie, przeprowadzonych w naszej szkole przez Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu. Uczniowie klasy VII a i VII b poszerzyli swoją wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, zbilansowanej diety, umiejętności czytania etykiet produktów spożywczych. Ważnym tematem poruszanym podczas zajęć był także, jaki wpływ na nasz układ oddechowy ma używanie e- papierosów i innych wyrobów bezdymnych. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą negatywnych skutków picia napojów energetycznych oraz zostali poinformowani o jednostce chorobowej, jaką jest EVALI, która to właśnie związana jest z paleniem elektronicznych inhalatorów nikotyny- e-papierosów.
W ramach programu edukacyjnego „Znamię! Znam je?” uczniowie klasy VII c i VIII a uczestniczyli w prelekcji mającej na celu upowszechnienie wśród młodzieży starszych klas wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób należy chronić swoją skórę przed szkodliwym i nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które może skutkować zmianami na naszej skórze. Panie poruszyły również kwestie wirusowego zapalenia wątroby w ramach programu edukacyjnego „Podstępne WZW”. Celem tego programu jest podniesienie wiedzy na temat ryzyka zakażenia, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki, kształtowanie zachowań zdrowotnych, mającym na celu przeciwdziałanie chorobom zakaźnym.
A. Piątek
1
Konkurs
Zajęcia terapeutyczne z elementami lagoterapii
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie z klasy: 1c, 2b, 3b, 3a uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-terapeutycznych z elementami lagoterapii (terapii zwierzęcej poprzez króliczki). Lagoterapia to budowanie interakcji dziecka z udziałem królika. Przebywanie w towarzystwie królików ma działanie edukacyjne oraz terapeutyczne, a dodatkowo wpływa na podejmowanie nowych wyzwań, poszerzania wiedzy, doskonali przygotowanie w sferze psychofizycznej i społecznej oraz wpływa na nasze emocje.
Na początku spotkania zostały ustalone zasady zachowania, czyli ciche i spokojne podejście do zwierząt. Pani Lidia pozwoliła uczniom pogłaskać króliczki oraz je nakarmić. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o takie zwierzęta. Pani Lidia odpowiadała na wszystkie nurtujące pytania zadawane przez uczniów. To były naprawdę ciekawe informacje!
Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, uczniowie z klasy 3b zatańczyli i zaśpiewali piosenkę o marchewce zadedykowaną dla jednego królika o imieniu Marchewka. Na koniec spotkania każdy uczeń dostał własnoręcznie robionego króliczka.
A.Żak, A.Żuchowska, B.Wójcik, P.Mendel, A.Kazuch-Rzepa
7
Czytelnicza podróż do Doliny Muminków
Wędrowiec, wolny duch o filozoficznej naturze, mała, lecz zadziorna osóbka mieszcząca się w dzbanku na mleko, białe istoty podobne do hipopotamów, mieszkańcy niebieskiego domku w pewnej dolinie…Starsze pokolenie zapewne pamięta doskonale Muminka, Pannę Migotkę, Włóczykija, Małą Mi, młodsze niekoniecznie kojarzy. Zatem z okazji osiemdziesiątych urodzin autorki Muminków- Tove Jansson- postanowiliśmy przybliżyć najmłodszym te pełne uroku postacie i ich perypetie.
27 marca w ramach akcji „Czytamy Muminki” nauczyciele języka polskiego oraz bibliotekarka zaprosili uczniów klas trzecich i czwartych w literacką podróż do Doliny Muminków. Spotkanie w szkolnej bibliotece rozpoczęło się od przedstawienia przez polonistki głównych bohaterów oraz autorki. Następnie Włóczykij, w którego wcielił się Pan Dyrektor, przeczytał fragment pt.”Wiosenna piosenka”. Historię „O ostatnim smoku w Dolinie Muminków” przeczytała Mała Mi, w rolę której weszła nauczycielka języka polskiego, oraz piękny, zielony smok, którym została pani bibliotekarka.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła postać Włóczykija wyposażonego we wszystkie niezbędne atrybuty wędrowca .Ten typ samotnika , który przychodzi, kiedy ma ochotę, i odchodzi, kiedy zawoła go droga, poruszył wyobraźnię najmłodszych.
Na zakończenie spotkania z bohaterami odbył się mały poczęstunek słodkościami z cytatami pochodzącymi z Muminków. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające dolinę zamieszkiwaną przez te wyjątkowe stworzonka.
Mamy nadzieję, że wspólne czytanie stało się inspiracją dla uczniów, by sięgnąć po te pełne ciepła i niepowtarzalnej atmosfery opowieści.
1
Warsztaty z ZUS
W środę 19.03.25 r. uczniowie klasy 7a,b,c wzięli udział w warsztatach. Spotkanie przeprowadziła pani Barbara Korpała długoletni pracownik ZUS w Chrzanowie. Projekt ma na celu popularyzację wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz nabycie kompetencji takich jak komunikacja i współpraca w grupie. Kolejny krok to przystąpienie do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, który umożliwia udział w czterech kategoriach- plakat, komiks, film, rolka. Życzymy powodzenia i wspaniałych pomysłów.
Koordynatorzy projektu
Danuta Dębska i Marzena Mierosławska
Styczeń i luty w świetlicy szkolnej
Nowy rok w świetlicy rozpoczęliśmy z przesłaniem, aby był on jeszcze lepszy od poprzedniego. Co to oznacza? Oznacza to, że zamierzamy wykonać jeszcze więcej wspaniałych prac plastycznych, takich jakie potrafią zrobić tylko uczniowie z naszej szkoły.
W styczniu obchodziliśmy dwa bardzo ważne święta, dedykowane bardzo ważnym osobom. Z okazji "Dnia Babci i Dziadka," rozmawialiśmy o naszych ukochanych dziadkach, opowiadaliśmy o ich zwyczajach i zainteresowaniach, a przede wszystkim wykonaliśmy dla nich przepiękne: laurki w postaci papierowego bukietu, kalendarze oraz gazetki, które ozdobiły naszą świetlicę.
W ostatnim tygodniu przed feriami rozmawialiśmy o tym, jak możemy przyczynić się do tego, aby nasze zimowe wakacje były bezpieczne! Wspólnie wykonaliśmy gazetkę ‘’Bezpieczne ferie zimowe’’.
W lutym z okazji ''Dnia bezpiecznego Internetu'' zastanawialiśmy się m. in. czy telefon i komputer to narzędzia do pracy, czy do zabawy, oraz czy Internet to źródło wiedzy, czy zagrożeń. Wspólnie doszliśmy do cennych konkluzji, iż trzeba być bardzo ostrożnym korzystając z sieci. Z tej okazji w naszej świetlicy powstała okolicznościowa gazetka.
11 lutego numer alarmowy 112 obchodził swoje urodziny. Był to doskonały pretekst, aby poświęcić uwagę na zwiększanie wśród najmłodszych uczniów świadomości na temat tego jak i w jakich sytuacjach z niego korzystać. Z tej okazji w naszej świetlicy powstała gazetka poświęcona właśnie temu numerowi alarmowemu.
Walentynki to doskonała okazja na zorganizowanie wielu tematycznych atrakcji w świetlicy szkolnej. To nie tylko święto zakochanych, ale także przyjaciół. Wykonaliśmy z masy solnej przepiękne serduszka, ozdobiliśmy świetlicę pracami plastycznymi.
Z okazji "Światowego Dnia Kota," który przypada 17 lutego nasi uczniowie brali udział w warsztatach poświęconych tym powszechnie lubianym zwierzakom. Podczas zajęć dzieci poznały zwyczaje kotów, ciekawostki dotyczące kocich zmysłów oraz wybrane rasy kotów. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne w postaci kolorowanek-mandali.
21 lutego obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego." Święto to ma na celu promowanie różnorodności językowej oraz kulturowej, a także podkreślenie znaczenia języka ojczystego. Z tej okazji w naszej świetlicy powstała kolorowa gazetka okolicznościowa.
„Tłustym czwartkiem” dzieci ze świetlicy szkolnej pożegnały kończący się karnawał oraz miesiąc luty. Świetlicową gazetkę ozdobiły przepysznie wyglądające papierowe pączki.
Wychowawcy świetlicy
11
Spotkanie z doradcą energetycznym i klimatycznym
W ramach programu Aktywni Błękitni oraz zbliżającego się Światowego Dnia Wody uczniów z klas: 2b, 2c, 3b, 3c odwiedził niecodzienny gość pan Mariusz Sałęga- pracownikiem WFOŚ, zatrudniony jako doradca energetyczny i klimatyczny. Celem spotkania było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących sposobów oszczędzania wody oraz dbałości o nią.
Podczas zajęć dzieci poznały właściwości wody, jej znaczenie oraz jej obieg w przyrodzie. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego oraz z zaciekawieniem oglądali prezentację multimedialną. Rozmawialiśmy również o tym, co my możemy zrobić, jakie podjąć działania, jak zmienić codzienne nawyki, żeby oszczędzać wodę.
Tego dnia chętni uczniowie ubrali się na niebiesko oraz wykonali opaski z kropelką wody, którą ozdobili wykorzystując swoją inwencję twórczą. Ponadto powstała gazetka ścienna zawierające ciekawe informacje o wodzie, podkreślająca jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów edukacyjnych.
A.Żak, A.Żuchowska, A.Pęgiel, E.Jedynak
8
Ratujemy i Uczymy Ratować
W ramach programu Ratujemy i Uczymy Ratować w klasach 1-3 zostały przeprowadzone zajęcia z psem ratownikiem. Dzieci mogły dowiedzieć się, na czym polega praca takiego psa ratownika, który pomaga szukać zaginionych osób. Opiekunka psa bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy z czworonogiem. Szkolenie psa trwa bardzo długo i składa się z etapów. Takie psy muszą być bardzo posłuszne i powinny reagować na każdy gest swojego przewodnika, co mogliśmy zobaczyć podczas pokazu.
Spotkanie z psem było niesamowitym przeżyciem dla dzieci, które dowiedziały się, jak wiele czasu i energii trzeba włożyć w wychowanie i wyszkolenie psa ratownika. Bardzo dziękujemy Pani Karinie za poświęcony czas i przekazanie dzieciom wieku cennych wskazówek.Koordynator Elżbieta Jedynak
Pierwsza koronacja- symbol suwerenności Polski. Bolesław Chrobry i jego czasy
XXII Powiatowy Konkurs Historyczno-Literacki w tym roku zorganizowany został przez Starostę Olkuskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Konkurs odbył się z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Celem konkursu było krzewienie wśród młodzieży idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń, kształtowanie świadomych postaw obywatelskich, promowanie twórczej aktywności uczniów i popularyzowanie poprawnej polszczyzny. Uczestnicy, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu olkuskiego wzięli udział w jednej z trzech kategorii: quiz historyczny, plakat z przesłaniem lub dyktando historyczne.
Zmagania konkursowe miały miejsce 26 lutego 2025 r. Z Naszej szkoły udział w konkursie wzięli: Kania Lena, Orlicka Patrycja, Baldy Aleksander, Duch Maja, Mól Julianna, Jurga Karolina, Małysz Samuel, Kasprzyk Emilia oraz Natalia Mistela. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 07 marca 2025r.
I miejsce w dyktandzie historycznym zajęła Patrycja Orlicka z klasy 8a.
Serdecznie gratulacje dla uczestników!
Sylwia Kluczewska
Lekcja muzealna
Dnia 03.03.2025r. uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę do Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie. W ramach "Dnia Staroci" nasi młodzi odkrywcy mieli okazję poznać historię, wygląd i funkcje przedmiotów codziennego użytku, które kiedyś zdobiły domy naszych przodków. Dzieci z zachwytem oglądały eksponaty oraz zadały nurtujące ich pytania.
Bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie.
A.Żak
4
Wycieczka do Osikowej Doliny
Dnia 28.02.2025 r. uczniowie klas: 2c, 3a, 3b, 3c wraz z opiekunami i wychowawcami klas wybrali się na wycieczkę do Koziegłów. Celem wyprawy był czynny udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, które odbywają się w Centrum Edukacyjnym Osikowa Dolina.
Pobyt podzielony był na kilka etapów. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat topoli drżącej- osiki, dowiedzieli się o jej występowaniu i różnorodnym zastosowaniu.
Następnie podczas zajęć warsztatowych każdy mógł samodzielnie lub z pomocą doświadczonych animatorów wykonać z powierzonych materiałów, według instrukcji osikowego pieska.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz wyrobu letnich kapeluszy. Dzieci miały możliwość zapoznania się z mało znaną techniką rękodzielnictwa z wykorzystaniem tego naturalnego surowca jakim jest osika oraz szycia na maszynie w sali tradycji.
Po zajęciach uczniowie zakupili pamiątki wykonane w poznanej na warsztatach technice.
Wycieczkowicze zadowoleni, we wspaniałych nastrojach wrócili do szkoły, ciesząc się z własnoręcznie wykonanych prac.
A.Żak, A.Pęgiel, E.Jedynak, P.Mendel, M.Sołtysik, A.Piątek
8
Bal karnawałowy klas I-III
Karnawał zgodnie z tradycją to czas zabaw, balów maskowych, radości i wspólnej rozrywki. W naszej szkole również dochowano wierności tradycji i w dniu 27.02.2025r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III.
Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za różnych bohaterów. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Humor dopisywał zarówno uczniom jak i wychowawcom.
Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości, zresztą – zobaczcie samiI
Nauczyciele klas I-III
6
Moje drzewo genealogiczne
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Międzywojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moje drzewo genealogiczne” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie i Muzealną Salę Regionalną. Konkurs skierowany był do uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej. Celem konkursu było poznanie historii swojej rodziny.
Z radością informujemy, że czworo uczniów naszej szkoły odniosło sukces.
II miejsce- Alicja Tomczyk klasa 5c
Wyróżnienia: Zuzanna Drzewiecka klasa 5c, Julia Kowalska klasa 5c, Wiktoria Sasin klasa 5b.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie.
Wioletta Mistela, Sylwia Kluczewska
XXIV edycji ogólnopolskiego konkursu „POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI”
W dniu 20.02.2015 r. odbył się etap gminny ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, w którym brały udział szkoły z terenu miasta Bukowno. Uczniowie musieli wykazać się m. in. wiadomościami na temat poczwarki pasikonika zielonego, kozioroga dębosza, muchy plujki, Hemolimfy, skały w Dębniku, kościoła w Paczółtowicach i Racławicach, ze źródła św. Eliasza czy Bramy Bolechowickiej.
Miło nam poinformować, że do etapu parkowego awansowała drużyna z naszej szkoły w składzie: Jagoda Kuźniar, Julianna Mól i Aleks Curyło.
Opiekunki: R. Swoboda, J. Oleś
Niedokończone zaklęcie...
Dnia 24 lutego 2025 roku odbyła się w bibliotece szkolnej uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych.
Na początku dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy ósmej. Inscenizacja przeniosła widzów do magicznego świata literatury, w którym bohaterowie znanych książek - Kopciuszek, Marcel, Trzy świnki, Wilk oraz Detektyw Pozytywka spotkali się w niezwykłych okolicznościach.
Przedstawienie spotkało się z dużym entuzjazmem widzów. Były momenty pełne śmiechu, ale i chwile refleksji nad wartością czytania. Po inscenizacji uczniowie wysłuchali wiersza Juliana Tuwima pt. Rzepka, zadaniem ich było dopasowanie postaci występujących w utworze. Następnie pierwszoklasiści
odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość treści oraz tytułów baśni, z którymi poradzili sobie doskonale. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie przysięgi przez uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek oraz Wyprawki Czytelnicze z ogólnopolskiego projektu "Mała książka - wielki człowiek".
Był to dzień pełen magii, radości i zachęty do czytania, a także niezapomniana podróż po literackiej krainie, którą uczniowie z pewnością zapamiętają na długo.
Magdalena Makowiecka
2
Warsztaty papieru czerpanego
Dnia 20.02.2025 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie odbyły się warsztaty wytwarzania papieru czerpanego, w czasie których udział wzięli uczniowie klasy 3b. Warsztaty miały na celu przybliżyć dzieciom proces wytwarzania papieru metodą czerpania z pulpy celulozowej. Uczestnicy zajęć wykonali kartkę papieru czerpanego z pulpy, ozdabiając ją suszem oraz innymi dodatkami w zależności od okoliczności. W czasie warsztatów uczniowie uzyskali również informacje na temat historii papieru - skąd pochodzi, jakie są jego właściwości, jak pozyskiwano dawniej surowce na papier oraz jak przetwarza się konkretne elementy w celu uzyskania zarówno tradycyjnego, a także czerpanego papieru. To był wspaniały, pełen wielu wrażeń i radości dzień, który upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.
A.Żak
1
Spotkanie z lekarzem weterynarii
Dnia 18.02.2025 r. w ramach innowacji pedagogicznej ,,Poznajemy zawody” uczniów z klasy 3b i 2c odwiedził pan weterynarz Marek Wasiak. Celem spotkania było poznanie jego pracy, zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt.
Pan Marek opowiedział dzieciom jak należy opiekować się zwierzętami, jak przeprowadza się zabiegi oraz pokazał narzędzie służące do operacji. Nie zapomniał też o stroju, co wprawiło uczniów w zachwyt. Dzieci dowiedziały się o konieczności szczepień zwierząt i obowiązkowym przestrzeganiu higieny po każdej zabawie z pupilem.
Uczniowie brali aktywny udział w spotkaniu, szukali odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości dotyczące pielęgnacji zwierząt. Opowiadali o swoich zwierzętach, które mają w domu oraz zasypywali lekarza różnymi pytaniami. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
Serdecznie dziękujemy za dostarczenie nam tylu wiadomości i wspaniałych przeżyć!
A.Żak, A.Pęgiel, M.Sołtysik
2
Podziękowanie...
Archiwum Aktualności