„Granice mojego języka są granicami mojego świata”
Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to coroczne święto obchodzone 21 lutego, zostało ono ustanowione w 1999 roku i ma na celu pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W tym dniu uczniowie klasy 5 c pod kierunkiem p. Lucji Domagały i p. Agnieszki Maciążek przygotowali zabawy w celu rozwijania umiejętności językowych. Chętni mogli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi poprawności używanych form, sprawdzić znajomość frazeologizmów oraz poćwiczyć sprawność artykulacyjną poprzez trudne łamańce .
Uczniowie zostali także uwrażliwieni na konieczność dbania o ojczysty język , który stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury. Przybliżona została im treść ustawy o języku polskim, w myśl której obowiązek ochrony języka polskiego spoczywa na wszystkich organach władzy publicznej oraz instytucji, a także organizacjach uczestniczących w życiu publicznym. Ochrona ta polega między innymi na: dbaniu o poprawne używanie języka i doskonalenie sprawności językowej jego użytkowników, przeciwdziałaniu wulgaryzacji języka, szerzeniu wiedzy o nim i jego roli w kulturze, a także promocji języka polskiego w świecie.
Ponadto dowiedzieli się nieco na temat pochodzenia języka polskiego. Poznali w skrócie jego dzieje od języka praindoeuropejskiego poprzez język prasłowiański, z którego wywodzą się języki zachodniosłowiańskie, w tym właśnie nasz ojczysty język.
Dzisiejsze święto uświadomiło uczniom, że obowiązek dbania o kulturę języka dotyczy wszystkich. Jest on istotny na każdej lekcji oraz w innych przejawach życia szkoły. Uświadomiło też, iż należy się starać mówić i pisać poprawnie, wyraźnie wymawiać głoski, nie nadużywać zapożyczeń. W komunikacji internetowej pamiętać o polskich znakach i nie stosować niepotrzebnych skrótów, nade wszystko zaś unikać wulgaryzmów, które są jak chwasty w ogrodzie pełnym pięknych kwiatów .Wzbogacać swoje słownictwo, a także tworzyć spójne, precyzyjne i ładne wypowiedzi. A w razie wątpliwości językowych korzystać z różnych źródeł wiedzy -słowników czy stron internetowych, jakie są poświęcone językowi polskiemu.
Nic tak nie świadczy o człowieku jak język, którego używa. Dbajmy zatem o język ojczysty, mając na uwadze sentencję: „Naród żyje, dopóki język jego żyje…”(K. Libelt)
Agnieszka Maciążek