• Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

• Zasady ogólne

·  Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej biblioteki szkolnej udostępnia pracownikom i uczniom Szkoły stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

·  Stanowisko komputerowe służy wyłącznie do przeglądu programów multimedialnych znajdujących się w bibliotece oraz do korzystania z Internetu.

·  Programy te udostępniane są jedynie na miejscu, nie ma możliwości wypożyczeń ich do domu lub wynoszenia do innych pomieszczeń. Wyjątek stanowią nauczyciele, którzy chcą skorzystać z programów w pracowni internetowej.

·  Wypożyczając programy, użytkownik musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu. Nauczyciel-bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu, lecz może udzielić pomocy w jego obsłudze, jeśli aktualnie dysponuje czasem.

·  Przy stanowisku komputerowym może znajdować się tylko jedna osoba nie zakłócająca rytmu pracy biblioteki.

·  Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy w celach edukacyjnych /np. pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów, olimpiad przedmiotowych/. Uczeń jest zobowiązany podać nauczycielowi-bibliotekarzowi tematykę zagadnień poszukiwanych w Internecie. Nie można wykorzystywać komputerów, do gier i zabaw lub ściągania plików z Internetu.

·  U opiekuna Centrum można dokonywać rezerwacji stanowiska komputerowego osobiście.

·  Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 45 min. Po zakończeniu pracy należy oddać nauczycielowi-bibliotekarzowi wypożyczone programy.

·  Jeżeli czytelnik opuści stanowisko na dłużej niż 5 minut bez zgłoszenia opiekunowi Centrum, zostanie ono udostępnione innemu użytkownikowi bez zabezpieczenia wyszukanych wcześniej danych.

·  Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast opiekunowi Centrum.

·  Po wykonaniu prac, otwarte programy należy pozamykać i pozostawić ekran z wyświetlonym pulpitem.

Zasady szczegółowe

Użytkownik ma prawo do:

• Korzystania z komputerów oraz zasobów w granicach określonych przez opiekuna Centrum.

Użytkownik ma obowiązek:

• Podporządkować się wszystkim zaleceniom opiekuna Centrum.
        • Stosować się do ograniczeń licencyjnych dostępnego oprogramowania.
        • Zapisywać swoje dane tylko w folderze dokumenty udostępnione.
        • Sprawdzać przyniesione dyskietki i płyty programem antywirusowym.
        • Okrycie wierzchnie zostawić w szatni ( wymagane jest również obuwie zmienne).
        • Zapoznać się z Regulaminem Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej i wpisać się do zeszytu odwiedzin.

Użytkownikowi nie wolno:

• Uszkodzić lub narazić na uszkodzenie sprzęt komputerowy.
        • Wykorzystywać oprogramowania lub sprzętu komputerowego do celów komercyjnych.
        • Instalować jakiegokolwiek oprogramowania bez zgody prowadzącego oraz dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
        • Uruchamiać oprogramowania, które swoim działaniem może powodować zaburzenia stabilności pracy systemu.
        • Dokonywać jakichkolwiek zmian w konfiguracji oraz w plikach systemowych.
        • Utrudniać pracy i dezinformować innych użytkowników.
        • Naruszać Regulaminu Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.
        • Samowolnie włączać i wyłączać urządzeń do sieci elektrycznej. Do obsługi urządzeń elektrycznych znajdujących się w Centrum upoważniony jest wyłącznie bibliotekarz. Użytkownik zobowiązany jest do bezwzględnego stosowania zasad BHP w odniesieniu do urządzeń elektrycznych.
        • Wykorzystywać oprogramowania do realizacji celów niezgodnych z prawem polskim i międzynarodowym.
        • Przeszkadzać głośnym zachowaniem.
        • Wprowadzać osób spoza Szkoły.
        • Obrażać uczuć innych użytkowników poprzez wysyłanie listów, wiadomości, itp.
        • Wnosić napojów ani artykułów spożywczych.

Uwagi końcowe:

·  W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.

·  Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeżeli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.

·  Niestosowanie się do w/w punktów regulaminu pociągnie za sobą odpowiednie konsekwencje.