• Misja i wizja szkoły

Misja szkoły

„Wiedza jest  najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi”.

Kurt Vonnegut

Misją Szkoły – Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie - jest dobre przygotowanie uczniów do podjęcia nauki na wyższym szczeblu edukacyjnym oraz praca nad umiejętnościami i postawami uczniów, aby byli wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka i środowiska.

Szkoła powinna wspomagać rozwój osobowy ucznia we wszystkich wymiarach: moralnym, intelektualnym, zdrowotnym, estetycznym, psychicznym, społecznym.

Powinna uświadamiać cel nauki szkolnej, sens wysiłku, który ma służyć lepszemu przygotowaniu do podjęcia dalszej nauki, pracy zawodowej oraz czynnemu udziałowi w życiu publicznym.

Celem szkoły jest: rozwijać dociekliwość poznawczą ukierunkowaną na poszukanie prawdy, dobra i piękna w świecie, uczyć szacunku dla dobra wspólnego, jako podstawy życia społecznego, kształtować szlachetne postawy życiowe: humanizm, szacunek dla drugiego człowieka, dla jego poglądów, zachowań i przekonań, przygotować do rozpoznawania wartości moralnych, hierarchizacji i możliwości dokonywania wyborów, kształcić i wychowywać obywateli XXI wieku.

Wizja szkoły

• Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie to szkoła wychowująca, którą tworzą nauczyciele, uczniowie i rodzice. Każde dziecko rozwija swoje umiejętności i postawy. Sprzyja temu mała liczebność oddziałów szkolnych i preferowane aktywne metody pracy.
          • Znakomicie wykształcona kadra pedagogiczna, pełna energii i inicjatywy, oddana szkole, sprawia, że z roku na rok szkoła wzbogaca i uatrakcyjnia swoją ofertę edukacyjną.
          • Jest szkołą bezpieczną i przyjazną dla ucznia.
          • Dla nauczycieli jest miejscem atrakcyjnym do pracy, a dla uczniów to miejsce, do którego przychodzi się z przyjemnością. Jest doskonale wyposażona i zorganizowana.
          • Swoje zadania realizuje w ścisłym współdziałaniu z szeroko rozumianym środowiskiem lokalnym oraz instytucjami wspomagającymi. To szkoła osadzona w środowisku, użyteczna dla niego.
          • Osiągane sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej są wynikiem zaangażowania kompetentnej kadry pedagogicznej, świadomej realizowanej misji i otwartej na potrzeby ucznia.
          • Jest zorientowana na edukację informatyczną i medialną. Szkoła, stale podnosząc efektywność nauczania, wprowadza nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjnych.
          • Innowacje pedagogiczne skierowane są na integrację międzyprzedmiotową i nauczanie blokowe.
          • Organizowane są różnorodne zajęcia pozalekcyjne.
          • W placówce obowiązuje jednolite prawo wewnątrzszkolne.
          • Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Są partnerami we wszystkich podejmowanych działaniach. Współtworzą prawo szkolne i programy, wspomagają ich realizację.

Cele ogólne

1. Wspieranie wszechstronnego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań ucznia.

1. Wprowadzenie ucznia w świat kultury i sztuki.

1. Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

1. Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkole.

1. Rozwijanie umiejętności społecznych ucznia przez zdobywanie prawidłowych doświadczeń we współżyciu i współdziałaniu w grupie rówieśniczej.

1. Tworzenie warunków do różnorodnej działalności uczniów na terenie szkoły.

1.  Przygotowanie uczniów do egzaminów zewnętrznych.

1. Przygotowanie uczniów do wyboru drogi dalszego rozwoju.

1. Tworzenie szkoły, w której cała społeczność będzie miała poczucie

bezpieczeństwa, partnerstwa i przyjaznego klimatu.

1.  Rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
          1.
          2.  Wzmacnianie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym bezpieczeństwa w internecie z uwzględnieniem odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
          3.  Promowanie zdrowego trybu życia przez uczestnictwo w programie Szkoła Promująca Zdrowie.

Zadania dydaktyczne szkoły

1. Dbanie o intelektualny rozwój osobowy uczniów.
          2. Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.
          3. Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
          4. Wprowadzenie doradztwa zawodowego do szkoły.
          5. Działania na rzecz podwyższenia wyników  egzaminów zewnętrznych.
          6. Wykorzystywanie wyników egzaminów do podnoszenia efektywności kształcenia.
          7. Doskonalenie procesu dydaktycznego w kierunku kształtowania u uczniów umiejętności interdyscyplinarnych.
          8. Organizowanie różnych form zajęć pozalekcyjnych i pomaganie w pełnym rozwoju talentów, zainteresowań.
          9. Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.
          10. Wyrabianie umiejętności korzystanie z równych źródeł informacji.
          11. Przygotowanie uczniów do reprezentowania szkoły w konkursach  przedmiotowych.
          12. Doskonalenie systemu oceniania uczniów.
          13. Wypracowanie systemu wsparcia dla uczniów osiągających słabe efekty  i dostosowanie wymagań dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.