• Akademia Canterwood

Autorką serii  jest amerykańska pisarka młodego pokolenia Jessica Burkhart.

Seria skierowana jest do młodszych i starszych nastolatek. Główna bohaterka Sasha Silver dostaje się do elitarnej szkoły jeździectwa - Akademii Canterwood. W nowej szkole musi sprostać wysokim wymaganiom nauczycieli oraz odnaleźć się w nowym środowisku rówieśniczym. Czeka tu na nią również młodzieńcza miłość ...

• Misja: Przetrwanie

Autorem serii jest mistrz sztuki przetrwania Bear Grylls: brytyjski podróżnik, alpinista, popularyzator sztuki przetrwania.

Misja: Przetrwanie to wciągająca seria opowieści dla miłośników ekstremalnych przygód. Seria zawiera wiele opisów autentycznych technik przetrwania w najtrudniejszych sytuacjach. Główny bohater Beck Granger przeżywa ekstremalne przygody w różnych miejscach na całym świecie: w kolumbijskiej dżungli, na głębokich wodach oceanu, na pustyni, w Nepalu, na Sumatrze i w wielu innych.

• Serie książek o zwierzętach

"Mój niesforny szczeniak" - autorka Holly Webb

Przygody małego szczeniaka Urwisa w rodzinie wielbicielki psów - Eli.

"Klinika pod Boliłapką" - Liliana Fabisińska

Tytułowa Kilnika pod Boliłapką to szpital dla chorych zwierzaków. Trafiają tu nie tylko chore kotki pieski, ale również jeże, fretki, króliki, konie, papugi, chomiki. Zajmują się nimi sympatyczni lekarze.

"Zaopiekuj się mną"  - Holly Webb

Seria przedstawia historie różnych zwierząt potrzebujących pomocy, którą otrzymują najczęściej od jakiegoś chłopca lub dziewczynki.

"Magiczny Konik" , "Magiczny Królik", "Magiczny Piesek", "Magiczny Kotek" - Sue Bently

Wszystkie książki z tych serii  przedstawiają przyjaźń dzieci ze zwierzętami oraz przygody, które wspólnie przeżywają.

"Koniki z Szumińskich Łąk" - Agnieszka Tyszka

Szumin to urokliwa miejscowość, w której mieszka Klara z siostrą Niną i rodzicami. Należy do nich stadnina "Szumińskie Łąki", w której wszystkie konie i kucyki znajdą spokój i wspaniałych przyjaciół.

• Gayle Forman, John Green

Są to autorzy popularnych powieści dla młodzieży.

John Green - autor światowych bestsellerów, które doczekały się ekranizacji. Najpopularniejsze to "Gwiazd naszych wina" oraz "Papierowe miasta". Pierwsza opoowiada o relacjach dwojga chorych na nowotwór nastolatków. Druga porusza temat dojrzewania, prawdziwej miłości i przyjaźni wśród nastolatków.

Gayle Forman - autorka bestsellerowych powieści dla młodzieży. "Zostań jeśli kochasz" to historia Mii, która straciła rodzinę w wypadku samochodowym. Sama tkwi w dziwnym zawieszeniu i musi zdecydować, czy chce żyć, czy umrzeć. O dalszych losach Mii można przeczytać w  "Wróć, jeśli pamiętasz". Pozostałe powieści m.in. "Ten jeden dzień", "Byłam tu", "Zawsze będę przy tobie" również poruszją  temat najbardziej życiowych problemów, nie tylko dla młodzieży.

• "Zwierzaki świata"

"Dzieciaki świata"

Autorką serii jest Martyna Wojciechowska - znana dziennikarka i podróżniczka. Obecnie realizuje serię podróżniczą "Konieta na krańcu świata", z którą dotarła w prawie każdy zakątek świata.

Seria "Dzieciaki świata" przedstawia prawdziwe historie dzieciaków żyjących w różnych, egzotycznych częściach świata. Pokazuje ich codzienność, kulturę i obyczaje, problemy. Porównując nasze życie i standardy europejskie do trudów życia tych dzieci wszyscy uczymy się tolerancji.

Seria "Zwierzaki świata" przedstawia prawdziwe historie napotkanych podczas swoich podróży różnych zwierząt. Dzieci poznają losy tych zwierząt ucząc się w ten sposób, że każdy z nas ma wpływ na ich losy oraz losy całej palnety.

• Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Autorem szwedzkiej serii dla dzieci jest Martin Widmark.

Przedstawione są w niej przygody dwójki dzieci – Lassego i Mai, mieszkających w małym miasteczku Valleby. Dzieci prowadzą swoje biuro detektywistyczne i rozwiązują rozmaite zagadki.

Na motywach książek powstały filmy pełnometrażowe. Obok serii książek, są również gry, puzzle itp.

Źródło informacji: Wikipedia

• Kroniki Podziemia

Suzanne Collins stworzyła "Kroniki Podziemia" myśląc o "Alicji w krainie czarów". Jest również autorką bestsellera "Igrzyska śmierci".

Główny bohater serii jest zwykłym nastolatkiem mieszkającym w Nowym Jorku, który wpakował się w kłopoty. Wpadł przez kratkę wentylacyjną do krainy zwanej Podziemiem. Ukryta jest głęboko pod tym wielkim miastem. W tej mrocznej krainie ludzie muszą walczyć o przetrwanie, a ich los zależy właśnie od Gregora.

• Dziecięca powieść podróżnicza

"Nela, mała reporterka"

Nela - nastoletnia autorka serii opisuje swoje podróże, które odbywa wraz z rodzicami po całym świecie. Pierwszą książę z redakcyjną pomocą rodziców napisała, gdy miała 8 lat. Pokazuje, że świat jest cudowny i wspaniały, a podczas podróży można przeżywac wspaniałe przygody.

"Dziennik łowcy przygód"

Szymon Radzimierski - nastoletni autor książki to podróżnik i bloger. Uwielbia przygody, hardcorowe wyprawy i egzotyczne zwierzęta. Podobnie jak Nela podróżuje z rodzicami, a swoje wyprawy opisuje w książce. Pokazuje, jak przetrwać w dżungli bez namiotu, czy łowcy głów są niebezpieczni, czy można zaprzyjaźnić się z orangutanem. Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć właśnie w tej książce.